CO W PRZEDSZKOLU SŁYCHAC …
Wrzesień w Przedszkolu rozpoczął się remontami. Przedszkole Miejskie w Drawnie zostało wybudowane w latach osiemdziesiątych. Budynek był przewidziany do użytkowania tylko przez 20 lat . Obecnie ma 30 i wymaga remontu. Do obecnej chwili w budynku wykonywane były tylko drobne remonty i prace konserwatorskie. Ciągły brak środków finansowych spowodował zubożenie i zniszczenie budynku tym bardziej iż nie jest on murowany ale wykonany z płyt umieszczonych na drewnianych kratownicach. Teren wokół przedszkola ogrodzony ale trawiasty a drogi komunikacyjne wyłożone płytami jumbo z otworami w których ciągle rośnie trawa. Są to jeszcze pozostałości z czasów PRL. Budynek był pokryty płytami z domieszką azbestu a opaskę wokół wylano z cementu, który pomimo napraw ciągle się kruszył i źle wyglądał, ale nie tylko, robiły się dziury i wyrwy do których czasami wpadały dzieci. Taka opaska była niebezpieczna . Wyjście dzieci na podwórko kończyło się bardzo często zbitymi kolanami. Opaska nie zabezpieczała też budynku a szczególnie woda deszczowa dostawała się do sal i niszczyła parkiet. Rynny położone wokół dachu były źle wyprofilowane woda lała się po ścianie. Każda nadchodząca zima niosła ze sobą niepewność . Niewielki mróz na dworze powodował zamarzanie wody w rurach. Cienkie ściany nie zabezpieczały budynku przed zamarzaniem. Często bywało tak iż pracownicy odmrażali wodę wtedy zrywano płyty ze ściany i rozgrzewano rury. Taka czynność trwała czasami pół dnia. Było to bardzo denerwujące i pracochłonne. Pracownicy sami ocieplili rury ale problem z zamarzaniem wody pozostał. Okazuje się iż odpływy są zalane cementem i dlatego woda zamarza. Tak to budowano w tamtych czasach, budynek został przeznaczony na przedszkole ale problemy pozostały i ciągną się przez 30 lat. Po tylu latach budynkowi należał się remont nie tylko z powodu wyglądu, ale także zdrowotności przebywających tu osób, zachowania ciepła a co za tym idzie oszczędności w opłatach za ogrzewanie gazowe. Od około dwóch lat zaplanowano remont, wykonano kosztorys. No i w końcu plany remontowe ruszyły w dużej mierze dzięki obecnemu burmistrzowi. Plany zamieniły się w realizację. Zorganizowano przetarg, wybrano firmę. Troszeczkę późno, bo remonty w placówkach oświatowych są wykonywane w okresie wakacji. No cóż prace remontowe wykonywane są na zewnątrz budynku więc nie zagrażają bezpieczeństwu dzieci przebywających w przedszkolu.
Gminy nie stać na wybudowanie nowego przedszkola. Nasze dzieci mają prawo do wychowania przedszkolnego. Dwa lata temu wyremontowano dach. Jest to dach papowy no i niestety nie jest on dobrze zrobiony. W czasie opadów deszczu dach w niektórych miejscach przecieka. Firma remontująca dała gwarancję , ale bardzo często nie wywiązuje się z niej. Obecny remont przedszkola obejmuje ocieplanie ścian, wykonano izolację poziomą i pionową która zabezpieczy go przed wilgocią. Wymieniono małe okienka we wszystkich pomieszczeniach – przez stare wlewała się woda. Przy opadach deszczu woda lała się po ścianach. Wokół budynku zostanie położona opaska z polbruku, wyremontowany będzie również plac przed wejściem do przedszkola. Po remoncie budynek powinien posłużyć naszym dzieciom wnukom a może nawet ich dzieciom. Remontu wymaga również wnętrze ; sale zajęć, zaplecze kuchenne, łazienki, szatnia. Myślę, że niektóre z tych prac wykonamy przy pomocy naszych rodziców.
W przedszkolu obecnie przebywa 117 dzieci. Zaadoptowaliśmy salę gimnastyczną na salę zajęć . Grupy są bardzo liczne a większość dzieci jest dowożona z terenu naszej gminy. Do placówki dojeżdża 54 dzieci. W grupie 3 i 4 latków uczy się 25 dzieci z tego kilkoro dowożą rodzice, a niektórzy dojeżdżają autobusem szkolnym , gdyż rodzice wykupili bilety miesięczne.
Adaptacja maluszków do warunków przedszkolnych trwa bardzo długo. Muszę przyznać, że nie tylko maluszków . W tym roku ciężko było się rozstać z rodzicami nawet pięciolatkom. Dzieci młodsze dłużej przeżywają rozstanie . Płaczą, nie chcą rozmawiać , są smutne i zagubione, nie jedzą. W szybkiej adaptacji dziecka bardzo pomocni są rodzice . Oni też przeżywają martwiąc się że ich dzieciom stanie się krzywda. Podkreślam fakt iż w przedszkolu pracują nauczyciele z kwalifikacjami i dbają o bezpieczeństwo ich pociech. Osoba bez kwalifikacji nie może wykonywać pracy nauczyciela, gdyż zabraniają tego przepisy oświatowe. W dniach adaptacji dziecka rodzic powinien zabierać je wcześniej z przedszkola , aby nie czuło się ono opuszczone i nie bało się tego że rodzic po nie przyjdzie. Bardzo dobrze sprawdzającą się metodą jest rozmowa rodzica z dzieckiem . Nie obiecywanie i przekupywanie pociechy, ale szczera poważna rozmowa. Nasze dzieci to mądre a nawet powiem bardzo mądre ,, istotki’’ wiele rozumiejące. Potrzebują tylko tego , aby rodzice dotrzymywali danego im słowa. Kiedy okres adaptacji dziecka do warunków przedszkolnych dobiegnie końca wspólnie z rodzicami będziemy starali się , aby było im dobrze w naszej placówce. Chciałabym jeszcze nadmienić że od września zmieniły się przepisy prawne dotyczące oświaty. Przedszkole kosztuje mniej dla rodzica. Pobyt dziecka w godzinach od 8.00 do 13.00 jest darmowy, rodzic płaci tylko za wyżywienie . Śniadanie , II śniadanie , obiad kosztuje rodzica 3.60 zł. Wyżywienie całodzienne czyli śniadanie, II śniadanie, obiad, zupa , podwieczorek 4.50zł. Rodzicom ubogim pomaga Ośrodek Pomocy Społecznej. Natomiast godziny dodatkowe czyli od 6.45 do 8.00 i od 13.00 do 15.45 są płatne. Rodzic płaci tylko 1 zł za jedną godzinę. Od września w przedszkolu nie wolno organizować zajęć dodatkowych takich jak język angielski. Zorganizowano religię dla sześciolatków na życzenie rodzica. Dzieci będą uczestniczyły w nauce religii dwa razy w tygodniu po 30 minut. Dzieci, których rodzice nie zapisali na lekcje religii będą pod opieką nauczyciela. Ustawa przedszkolna określa również obowiązek szkolny dzieci. I tak dzieci urodzone w roku 2007 wszystkie od września 2014 roku rozpoczną naukę w Szkole Podstawowej. Dzieci urodzone od stycznia do czerwca 2008 roku też rozpoczną naukę w szkole od 01 września 2014 roku. pozostałe zostaną w przedszkolu. W 2017 roku obowiązkowym wychowaniem przedszkolnym objęte zostaną wszystkie 4 latki.
Zofia Radziwoń

galeria