Co w przedszkolu słychać.
Rok przedszkolny 2015/16 rozpoczął się pracą w pięciu grupach wiekowych z ilością 101 dzieci. Dzieci są pod opieką nauczyciela i woźnej lub pomocy nauczyciela. W grupie najmłodszej pracuje dodatkowo stażystka. Wszystkie dzieci korzystają z wyżywienia przedszkolnego. Koszt wyżywienia nie uległ zmianie. Od września zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 26 sierpnia 2015 roku w sprawie grup środków spożywczych przeznaczonych do sprzedaży dzieciom i młodzieży w jednostkach systemu oświaty oraz wymagań, jakie muszą spełniać środki spożywcze stosowane w ramach żywienia zbiorowego dzieci i młodzieży w tych jednostkach, systematycznie w miarę możliwości zmienia sposób żywienia dzieci. Z jadłospisów usuwane są produkty zawierające duże ilości soli lub cukru. Wprowadzono więcej dań gotowanych a mniej smażonych. Do słodzenia herbaty używa się miodu. Wydajemy więcej owoców i warzyw, soków warzywnych. Z podwieczorków znikają batony i inne słodycze.
Miesiąc wrzesień to adaptacja dziecka do warunków przedszkolnych . Czas trudny dla najmłodszych dzieci. Dla tych grup opracowano programy adaptacyjne pozwalające na systematyczną adaptację małego dziecka. Rodzicom proponuje się stopniowe wydłużanie czasu pobytu dziecka w przedszkolu. Rodzice mogą również przebywać z dzieckiem w Sali zajęć tyle ile wymaga adaptacja jego pociechy. Dzieci wraz z rodzicami biorą udział w krótkich zabawach kołowych, ruchowych, zabawach konstrukcyjnych i dowolnych zarówno w kącikach zabaw jak i na dywanie. W tym roku przedszkole w okresie wakacji w miesiącu sierpniu zorganizowało dla dzieci nowozapisanych dzień adaptacyjny. W miesiącu lipcu podczas dyżuru jaki pełniła placówka dzieci przychodziły do przedszkola z rodzicami a niektóre zostawały same z nauczycielem. Te dzieci szybciej się zaadoptowały do warunków przedszkolnych i obecnie rodzice nie mają problemu z pozostawieniem ich pod opieką nauczyciela. Pobyt małego dziecka w przedszkolu uczy współdziałania w grupie, dzielenia się zabawkami, reagowania na polecenia i sygnały nauczyciela, respektowania umów i przestrzegania kodeksu grupowego.
10 września odbyły się pierwsze zebrania z rodzicami. Rodzice zostali zapoznani z obowiązującą dokumentacją przedszkola oraz sprawami grupy i nowościami, które będą realizowane podczas pobytu w przedszkolu ich pociech. Zaproszono rodziców do współpracy, do wnoszenia swoich pomysłów do czynnego uczestnictwa w życiu przedszkola. Rodzice wypełnili również ankietę dotyczącą oczekiwań wobec placówki. Wyniki ankiety posłużą modyfikacji Koncepcji pracy przedszkola.
Od 07 września rozpoczęły się zajęcia dodatkowe dla dzieci pozostających po realizacji podstawy programowej , czyli po godzinie 13.00. Są to: gry i zabawy ruchowe przyczyniające się do rozwijania u dzieci wielu wartościowych cech takich jak; zdyscyplinowanie, samodzielność, koleżeńskość, szybkość, siłę i zręczność, czytanie bajki – wdraża dzieci do uważnego słuchania czytanego utworu i udzielania odpowiedzi na pytania dotyczące jego treści, oceniania niewłaściwego zachowania bohaterów oraz zachęcają dzieci do czytania ze zrozumieniem w dalszych latach jego nauki, matematyka na wesoło – rozbudza w dzieciach aktywność poznawczą oraz inspiruje do kreatywnego myślenia, plastyczne- pobudzające kreatywność i aktywność dziecka - rytmiczno-muzyczno-taneczne doskonalą umiejętność słuchania i śpiewania piosenek rozwijają umiejętność wyrażania muzyki ruchem, wyrabiają umiejętności gry na instrumentach perkusyjnych, uczą dzieci elementów tańca. Jeden raz w miesiącu w każdej grupie wiekowej odbywają się dyżury nauczycieli. Rodzice chętni mogą przyjść i porozmawiać o swoim dziecku. Jeden raz w tygodniu w każdą środę w przedszkolu pracuje logopeda. W pierwszym tygodniu września logopeda prowadziła zajęcia przesiewowe dzieci czyli zapoznała się z defektami wymowy dziecka oraz zaplanowała ćwiczenia.
Od września 2015 roku dzieci 5 letnie zostały objęte obowiązkiem nauki języka obcego. W naszym przedszkolu zorganizowano dwie grupy 5 latków. Z uwagi na to iż w szkole do której pójdą obowiązują dwa języki obce język angielski i język niemiecki w przedszkolu zorganizowano również naukę tych języków. Jedna grupa uczy się języka angielskiego a druga języka niemieckiego. Pozostałe grupy dzieci czyli 3-4 latki bawią się językiem angielskim.
W ramach podnoszenia kultury pedagogicznej rodziców w miejscu wyznaczonym wykładane są artykuły na temat rozwoju dziecka, jego adaptacji zachowania. Przedszkole jeden raz w miesiącu wydaje gazetkę „Co w przedszkolu słychać”. W przedszkolu organizuje się i udziela dzieciom pomocy psychologiczno-pedagogicznej. Taka pomoc udzielana jest dzieciom w formie zajęć rozwijających uzdolnienia, zajęć specjalistycznych; korekcyjno-kompensacyjnych, logopedycznych, porad i konsultacji fachowców z poradni psychologiczno-pedagogicznej z Choszczna.
W miesiącu czerwcu nasze przedszkole brało udział w konkursie ,, Jak możemy oszczędzać energię”, z okazji VII Festiwalu Krasnali pt. Krasnalowe Ekocuda . Nasi wychowankowie pod opieką nauczycieli B. Wasilewicz, B.Radek,N. Smacka Zajęli pierwsze miejsca i otrzymali nagrody w formie dyplomów i nagrody rzeczowe. I miejsce w konkursie zajął J. Świerczewski. II miejsce K. Hejza. III miejsce M. Kieżun. Wszystkim bardzo serdecznie gratulujemy.
W okresie wakacji w budynku przedszkola wyremontowana następną łazienkę w grupie maluszków. Koszt remontu wyniósł 29.274 zł. Wymalowano jedną salę zajęć, położono panele. Pomalowano pomieszczenia szatni, holu. Dokonano drobnych remontów konserwatorskich. Na budynku przedszkola założono solary które wspomagają podgrzewanie wody do użytku przedszkolnego. Wymieniono część mebli w szatni.
Przedszkole jako budynek był oddany do użytku w latach osiemdziesiątych. Był on przeznaczony na 20 lat użytkowania. Obecnie budynek służy dzieciom już 30 lat i nadal będzie funkcjonował. W każde wakacje jest systematycznie remontowana jedna łazienka a plany długoterminowe przewidują dalsze remonty zarówno wewnątrz jak i zewnątrz budynku.
Z. Radziwoń
galeria