Co w przedszkolu słychać.
Nowy rok przedszkolny rozpoczął się 01 września 2016 roku dla nowo zapisanych dzieci. Nasze Przedszkole w okresie wakacji czyli w miesiącu lipcu pełniło dyżur. Z pobytu w placówce skorzystało 16 dzieci. Dzieci mogły być obecne również od 25 sierpnia, a 30 sierpnia skorzystać z organizowanego dnia adaptacyjnego. Z tegoż dnia skorzystało większość dzieci małych. Wrzesień to miesiąc adaptacji dla większości zarówno maluszków jak i tych które nigdy nie korzystały z wychowania przedszkolnego. Z uwagi na istnienie jednego przedszkola w naszej Gminie dzieci od 3-6 lat są dowożone z całej Gminy Drawno. Obecnie do przedszkola zapisano 110 dzieci, które są w pięciu grupach wiekowych.
Rok 2016 to zmiany w prawie przedszkolnym zarówno Zmiany w Ustawie o Systemie Oświaty jak i zmiany w Podstawie Programowej Wychowania Przedszkolnego. Dla przedszkolaków istotną zmianą jest pozostawienie w przedszkolu dzieci 6 letnich a dzieci 3,4,5 maja prawo chodzić do przedszkola.Przedszkole zapewnia dzieciom młodszym miejsce w miarę posiadanych możliwości. Objęcie dzieci 6 letnich obowiązkowym rocznym przygotowaniem przedszkolnym wymagało uwzględnienia w podstawie programowej wychowania przedszkolnego umiejętności z zakresu czytania i przygotowania do nabywania umiejętności pisania a także umiejętności matematycznych niezbędnych do podjęcia nauki w szkole. Wiadomości i umiejętności opanowane przez dzieci w toku wychowania przedszkolnego stanowią bazę do dalszej nauki w szkole podstawowej. Z tego powodu konieczna stała się zmiana podstawy programowej wychowania przedszkolnego w zakresie włączenia do katalogu wymagań umiejętności czytania i liczenia. W podstawie programowej wychowania przedszkolnego wymagania w przedmiotowym zakresie zostały odpowiednio podwyższone, czego konsekwencją jest również modyfikacja zalecanych warunków i sposobu realizacji podstawy programowej, gdzie proponuje się zmiany dotyczące zalecanych proporcji zagospodarowania czasu przebywania dziecka w przedszkolu przeznaczonego na różnego typu zajęcia dydaktyczne realizowane według wybranego programu wychowania przedszkolnego. W podstawie modyfikacjom uległy również zapisy określające zalecane warunki i sposób realizacji podstawy w zakresie dotyczącym edukacji polonistycznej i edukacji matematycznej.
W okresie wakacji w przedszkolu przeprowadzono niezbędne remonty i prace konserwatorskie. W grupie maluszków została wyremontowana łazienka dla dzieci, zaadoptowano pomieszczenie przy sali gimnastycznej i tam systemem gospodarczym zorganizowano łazienkę dla dzieci z grupy starszaków, które do tej pory korzystały wspólnie z łazienki przyległej do sali obecnych pięciolatków. Położono panele w dużej sali gier i zabaw, wymalowano korytarz. Dokonano wielu prac konserwatorskich na rzecz udoskonalenia bazy. Wymieniono na nowe drzwi wejściowe do sal zajęć i pomieszczeń kuchennych.
Miesiąc wrzesień to czas adaptacji dla dzieci młodszych, pierwszy dzień w przedszkolu to dzień tęsknoty za rodzicem. Wszystkie siły pomocy przedszkolnych skierowano na czas adaptacji do grupy maluszków. Chociaż dzieci, które bardzo tęsknią mogą przebywać w sali z rodzicami, babciami aż do momentu całkowitej adaptacji dziecka. Rodzic może również wydłużać dziecku czas jego pobytu w przedszkolu godzinowo, czyli codziennie odbierać malucha godzinę później tak aby ono nie czuło się źle i nie myślało że jest porzucone.
W tym roku wzorem lat ubiegłych dzieci przedszkolne są objęte realizacją podstawy programowej wychowania przedszkolnego która w naszym przedszkolu odbywa się w godzinach od 8.00-13.00 , w tych godzinach dzieci mają zajęcia zgodne z wymogami podstawy programowej wychowania przedszkolnego. Dzieci z orzeczeniami kształcenia specjalnego w tym rewalidacji również otrzymują pomoc.
Przedszkole będzie kontynuować zajęcia popołudniowe, będą to zabawy muzyczne, czytanie bajeczki, tańce, oraz dla wszystkich dzieci nauka języka angielskiego, nauka religii na prośbę rodzica, tańce z elementami rytmiki. W każdą środę przyjmuje logopeda. Umożliwiamy również kontakt specjalistów z poradni psychologiczno-pedagogicznej z rodzicami na terenie placówki.
Po opracowaniu planu uroczystości na rok 2016/2017 i planów wewnętrznych w grupach wiekowych rodzice zostaną poinformowani o przedsięwzięciach organizowanych przez przedszkole. W tym roku przedszkolnym przystępujemy do programu KinoSzkoła – jest to interdyscyplinarny Program Edukacji Medialnej – to program złożony z różnorodnych form edukacyjnych, których zasadniczym celem jest wzrost świadomości i kompetencji medialnych i społecznych wśród przedszkolaków. Jesteśmy również uczestnikami programu Zdrowe zęby mamy – marchewkę zjadamy, adresowanego do dzieci 5i6 letnich z przedszkoli i oddziałów przedszkolnych. Dzieci będą też uczestnikami koncertów muzycznych Pro Musika. Dzięki koncertom poznają różne instrumenty, ich budowę i brzmienie. Poznają niezwykłe baśnie, oparte o polskie podania i legendy, jak również elementy kultury innych narodów. Koncerty mają formę bajki opowiadanej przez aktora, ilustrowanej muzyką graną na różnych instrumentach. Dzieci w krainę baśni i muzyki zabiorą artyści scen szczecińskich. Dla przedszkolaków jest to świetna zabawa połączona z nauką. Przedszkole będzie również przyjmowało teatrzyki dla dzieci. Konieczność przyjmowania różnych form szerzenia i propagowania kultury wynika z braku szerszego dostępu naszych dzieci do kultury. Koszt, dosyć wysoki dojazdu do Szczecina oraz wiek dzieci i sama odległość nie pozwala nam na częste uczestnictwo w życiu kulturalnym. Poprawna realizacja podstawy programowej wychowania przedszkolnego wymaga od nas kontaktu dziecka i uczestnictwa jego w życiu kulturalnym.
Praca z dziećmi w przedszkolu wymaga pomocy rodziców. Abyśmy mogły realizować cele rodzice muszą uczestniczyć w życiu przedszkola. Uczestnictwo nie polega tylko na przyprowadzeniu dziecka, aby dziecko się rozwijało rodzic musi ponosić również koszty finansowe. Jest to nieuniknione i bardzo ważne. Rodzic musi inwestować w rozwój swojej pociechy. Prosimy rodziców i apelujemy do nich o rozsądne podejście do niektórych spraw a szczególnie do mądrej i szerokiej współpracy z przedszkolem.
Zofia Radziwoń