Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Sed venenatis mollis lac us a egestas. Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Sed venenatis mollis lac us a egestas.
Do tych zabaw przydają się różne mozaiki, guziki, pompony szczególnie takie wymagające chwytu dwoma palcami. Dziecko może samo projektować wzór, ale też naśladować go – odtwarzać z przygotowanego szablonu. Taki rodzaj zabawy doskonali też koordynację wzrokowo-ruchową i ćwiczy spostrzegawczość.
Wczoraj nasze przedszkolaki z gr. Motylków, Tygrysków i Krasnali wzięły udział w Konkursie Recytatorskim pt. "Moja Ojczyzna" zorganizowanym przez Szkołę Podstawową w Drawnie.
A oto zwycięzcy:
miejsce Jakub Farbotko i Michał Trzaskawka
miejsce Lena Sawińska
miejsce Gniewomir Bucki
Wszystkim uczestnikom gratulujemy!
Dzieci z grupy Krasnale zapoznały się z patyczakiem Zippim i jego gronem przyjaciół. Świat uczuć bohaterów i nasz świat pełen emocji splata się w jedną całość. Odróżnianie uczuć i znajdowanie strategii radzenia z emocjami to było dzisiejsze zadanie naszych przedszkolaków.
Nie musimy chyba pisać że zarówno przecudny występ jak i zabawa na tak dużej bawialni były dla nas cudownym doświadczeniem i przysporzyły nam mnóstwo radości
W zeszłym tygodniu maluchy świetnie się bawiły utrwalając wiedzę na temat jesieni, drzew a także kolorów.
Bawiliśmy się malując na piance do golenia i tworząc wielobarwne liście, uczyliśmy się kolorów, poznaliśmy pojęcia ciężki i lekki, segregowaliśmy, liczyliśmy, "czarowaliśmy" wykonując eksperyment i podnosząc papierowe listki bez użycia rąk.
To był naprawdę wesoły i kolorowy tydzień
Nasza stołówka otrzymała 80 0000 zł dofinansowania w ramach projektu „Posiłek w szkole i w domu – moduł 3”, dzięki czemu wyposażyliśmy kuchnię w nowoczesny sprzęt i meble, m. in.: piec konwekcyjny, zmywarko – wyparzarkę, meble ze stali nierdzewnej.
Doposażenie i poprawa standardu naszej kuchni pozytywnie wpłynęła na jakość przygotowywanych posiłków. Zastosowanie w codziennej pracy m.in. pieca konwekcyjnego z funkcją pary umożliwia przygotowywanie zdrowych i smacznych kotletów mięsnych i ryb, przy znacznym zmniejszeniu ilości tłuszczu niezbędnego do przygotowywania potraw. Dzięki czemu do minimum ograniczone zostały potrawy smażone. W piecu przygotowywane są również warzywa na parze, które charakteryzują się większą ilością cennych witamin i mikroelementów od tych, które są gotowane w wodzie. Doposażenie kuchni pozwala również na urozmaicenie jadłospisu o nowe dania, zwłaszcza podwieczorki, które będą wykonywane na miejscu np. ciasto i bułki drożdżowe czy muffinki, co bez wątpienia pozytywnie wpłynie nie tylko na ich walory smakowe, ale także zdrowotne ( mniejsza ilość cukru, zastosowanie mąki pełnoziarnistej, orkiszowej czy ryżowej, które mają wyższą zawartość składników odżywczych, zdrowych kwasów tłuszczowych, błonnika oraz witamin i minerałów). A wszystko to po to, by jeszcze lepiej wspierać zdrowie i rozwój naszych dzieci.
Zdaniem psychologów czytanie dziecku dla przyjemności 20 minut dziennie- CODZIENNIE , jest mądrym sposobem spędzania czasu z dzieckiem i najlepszą inwestycją w jego przyszłość.
Dziękujemy mamie Krysi za czytanie dzieciom i poświęcony czas.
Czekamy z niecierpliwością na dalszych ochotników .
Jest to międzynarodowy program promocji zdrowia psychicznego dla dzieci w wieku 5-8 lat, który kształtuje i rozwija umiejętności psychospołeczne u małych dzieci. Uczy różnych sposobów radzenia sobie z trudnościami i wykorzystywania nabytych umiejętności w codziennym życiu oraz doskonali relacje dzieci z innymi ludźmi. Nie koncentruje się on na dzieciach z konkretnymi problemami czy trudnościami, ale promuje zdrowie emocjonalne wszystkich małych dzieci.
Kim jest tytułowy Zippi? To postać (a konkretnie sympatyczny patyczak), wokół której zbudowane są wszystkie scenariusze kolejnych spotkań z przedszkolakami. Z Zippim spotykamy się raz w tygodniu. Zippi przeżywa sytuacje, z którymi każde dziecko prędzej czy później spotka się w swoim dziecięcym, a potem dorosłym życiu. Wspólnie z Zippim dzieci uczą się rozpoznawać, co człowiek czuje w konkretnej chwili, czym można go zranić i co zrobić, by tego uniknąć. Każda sytuacja problemowa pokazuje dzieciom, że nie ma sytuacji bez wyjścia, a z każdej jest właściwie kilka wyjść.
Bohaterowie przeżywają różne emocje dobrze znane małym dzieciom. Każde opowiadanie jest barwnie zilustrowane i uzupełnione zadaniami takimi jak rysowanie, odgrywanie ról i zabawy.
Na koniec zajęć dzieci przy pomocy uśmiechniętych lub smutnych buziek oceniają, jak podobała im się spotkanie.
Program składa się z sześciu części:
Uczucia
Dzieci omawiają uczucia – smutku, szczęścia, złości, zazdrości i zdenerwowania. Uczą się mówienia o własnych uczuciach, o tym jak czują się w różnych sytuacjach oraz poznają sposoby poprawiania własnego samopoczucia.
Komunikacja
Dzieci uczą się skutecznej komunikacji, wysłuchiwania innych oraz tego jak prosić o pomoc i mówić to, co chce się powiedzieć, nawet w niesprzyjających okolicznościach. Podczas tej części nawet „ciche” dzieci otwierają się w czasie spotkań ucząc się wyrażać siebie.
Nawiązywanie i zrywanie więzi
Dzieci uczą się o przyjaźni. Jak nawiązywać i utrzymywać przyjaźnie, jak radzić sobie z samotnością i odrzuceniem. Uczą się jak mówić przepraszam i jak godzić się z przyjacielem po sprzeczce.
Rozwiązywanie konfliktów
Dzieci uczą się rozwiązywania konfliktów oraz akceptowania swojej odmienności. Ta część dot. w szczególności, problemu prześladowania i tego, co dzieci mogą zrobić, jeśli ktoś je prześladuje lub jest prześladowany.
Przeżywanie zmiany i straty
Dzieci uczą się radzenia sobie ze zmianami, zarówno wielkimi jak i małymi. Największą zmianą ze wszystkich możliwych, jest czyjaś śmierć. Mimo, że dorośli często twierdzą, że śmierć jest bardzo trudnym tematem do rozmowy, to jednak małe dzieci bardzo rzadko tak uważają. Chętnie wykorzystują okazję do otwartego mówienia na temat, który stał się tabu dla wielu dorosłych. Jedno spotkanie poświęcone jest odwiedzeniu miejsca pamięci lub cmentarza i może wyda się to zaskakujące, ale jest ono często określane jako najowocniejsze spotkanie z całego programu.
Dajemy sobie radę
Ostatnia część stanowi podsumowanie wszystkiego, czego dzieci nauczyły się do tej pory. Właśnie tu wracamy do różnych sposobów radzenia sobie, pomagania innym oraz adaptowania się do nowych sytuacji. Końcowe spotkanie jest swego rodzaju świętowaniem, połączonym z wręczeniem koron i dyplomów.
Każda część zawiera odrębne opowiadanie. Opowiadania prezentują bohaterów w okolicznościach dobrze znanych małym dzieciom takich jak: przyjaźnienie się, zdobywanie i tracenie przyjaciół, prześladowanie, radzenie sobie ze zmianą i stratą. Każde opowiadanie jest zilustrowane przy pomocy zestawu barwnych obrazków i uzupełnione zadaniami, takimi jak rysowanie, odgrywanie ról i zabawy.
Wiek 5-7 lat, to okres rozwojowy, któremu towarzyszy wiele zmian, ogromne tempo uczenia się i nabywania nowych kompetencji. Jest to również etap przekraczania progu szkolnego. Program „Przyjaciele Zippiego” uczy dzieci, jak radzić sobie ze zmianami i wyzwaniami, jak rozwiązywać konflikty i dobrze funkcjonować w grupie. Jest to jedyny program, w którym z małymi dziećmi rozmawia się na temat śmierci i uczuć, jakie towarzyszą nam w sytuacji utraty kogoś bliskiego.
Realizując zajęcia, nie mówimy dzieciom, co mają robić, ani: „To rozwiązanie jest dobre a tamto złe”. Natomiast zachęcamy dzieci do analizowania sytuacji życiowych i zastanawiania się nad możliwościami postępowania w tych sytuacjach.
Program pokazuje także, jak ważna jest rozmowa z innymi, kiedy odczuwamy smutek lub złość, jak również jak ważne jest słuchanie innych, kiedy oni przeżywają trudne chwile.
Od września bieżącego roku nasze przedszkole rozpoczęło zajęcia z Wczesnego Wspomagania Rozwoju, jest to wsparcie dla dzieci, które otrzymały opinię o potrzebie wczesnego wspomagania rozwoju dziecka.
Zajęcia w ramach Wczesnego Wspomagania Rozwoju organizowane są dla dzieci od momentu otrzymania opinii do podjęcia przez dziecko obowiązku szkolnego. Pomoc ta ma na celu niwelowanie czynników zakłócających rozwój dziecka, pobudzanie rozwoju psychomotorycznego i społecznego dziecka.