Zabawy matematyczne w 3 latkach - segregowanie owoców
- 4
Dzień Drzewa w 3-latkach
- 5
Owady pod lupą
- 2
Robimy jeża - kolczastego zwierza!
- 15
Dzień Drzewa
- 9
Teatrzyk
- 4
Muchomorki 4-latków
- 16
Zajęcia matematyczne Krasnali
- 3
Kasztankowe literki w grupie Kubusiów
- 13
Zabawy matematyczne 3-latków z grupy Biedronki
Biorąc pod uwagę potrzeby dzieci w wieku przedszkolnym, a także ich aktywność, postanowiłam już w tym najmłodszym wieku rozwijać u swoich przedszkolaczków umiejętności matematyczne w trakcie różnorodnych zabaw. Utrwalane w kolejnych latach pozwolą na odniesienie sukcesu w edukacji szkolnej.
W środę 30.09.2020r. wykorzystując kolorowe klamerki dzieci przeliczały elementy w zakresie 1-4, uczyły się uważnie słuchać poleceń oraz prawidłowo je wykonywać.
Beata Wasilewicz
Dzień Chłopaka w grupie 3-latków
- 14
Dzień Chłopaka w grupie 4-latków
- 4
Informacja dla rodziców
Dnia 29 września 2020 r. Przedszkole Miejskie w Drawnie będzie otwarte.
Zapraszamy dzieci do przedszkola.
Dzień Przedszkolaka
Grupa Motylki
7Grupa Kubusie
41Grupa Krasnale
28Grupa Motylki
Grupa Tygryski
10
Zebrania z rodzicami w przedszkolu
Wszystkich rodziców zapraszamy na zebrania informacyjne, które będą miały miejsce we wrześniu . Podczas zebrań rodzice dowiedzą się o planach wychowawców na ten rok, zapoznają się z programem i terminarzem na rok przedszkolny 2020/2021. Będzie się można również zgłosić do Rady Rodziców.
Szczegółowe informacje dotyczące terminów zebrań :
- grupa 3- latków 10.09.2020 r. godz. 1530 - wychowawca mgr Beata Wasilewicz
- grupa 4-latków 14.09.2020 r. godz. 1615 - wychowawca mgr Katarzyna Góralczyk
- grupa 5- latków 09.09.2020 r. godz. 1530 - wychowawca mgr Natalia Smacka
- grupa 5, 6- latków 08.09.2020 r. godz. 1530 - wychowawca mgr Elżbieta Witkowska
- grupa 6- latków 16. 09. 2020 r. godz. 1600 - wychowawca mgr Bożena Radek
Do zobaczenia!
Wytyczne przeciwepidemiczne Głównego Inspektora Sanitarnego
Wytyczne przeciwepidemiczne Głównego Inspektora Sanitarnego z 25 sierpnia 2020 r. dla przedszkoli, oddziałów przedszkolnych w szkole podstawowej i innych form wychowania przedszkolnego oraz instytucji opieki nad dziećmi w wieku do lat 3 – IV aktualizacja
wydane na podstawie art. 8a ust. 5 pkt 2 ustawy z dnia 14 marca 1985 r. o Państwowej Inspekcji Sanitarnej (Dz. U. z 2019 r. poz. 59, oraz z 2020 r. poz. 322, 374, 567 i 1337)
Organizacja opieki w podmiocie:
- Grupa dzieci wraz z opiekunem powinna przebywać w wyznaczonej i stałej sali (zalecenia dotyczące spożywania posiłków poniżej).
- Zaleca się, aby do grupy dzieci przyporządkowani byli, w miarę możliwości organizacyjnych, ci sami opiekunowie.
- Powierzchnia każdego pomieszczenia przeznaczonego na zbiorowy pobyt* od 3 do 5 dzieci, w miarę możliwości, powinna wynosić co najmniej 15 m2; w przypadku liczby dzieci większej niż 5 powierzchnia pomieszczenia przeznaczonego na zbiorowy pobyt dzieci ulega zwiększeniu na każde kolejne dziecko o co najmniej 2 m2, jednakże powierzchnia przypadająca na jedno dziecko nie może być mniejsza niż 1,5 m2.
* Do przestrzeni tej nie wlicza się pomieszczenia/ń kuchni, zbiorowego żywienia, pomocniczych (ciągów komunikacji wewnętrznej, pomieszczeń porządkowych, magazynowych, higienicznosanitarnych – np. łazienek, ustępów). Nie należy sumować powierzchni sal dla dzieci i przeliczać łącznej jej powierzchni na limit miejsc. Powierzchnię każdej sali wylicza się z uwzględnieniem mebli oraz innych sprzętów w niej się znajdujących.
- W sali, w której przebywa grupa należy usunąć przedmioty i sprzęty, których nie można skutecznie uprać lub dezynfekować (np. pluszowe zabawki). Jeżeli do zajęć wykorzystywane są przybory sportowe (piłki, skakanki, obręcze itp.) należy je dokładnie myć, czyścić lub dezynfekować.
- Dziecko nie powinno zabierać ze sobą do placówki i z placówki niepotrzebnych przedmiotów lub zabawek. Ograniczenie to nie dotyczy dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, w szczególności z niepełnosprawnościami. W takich przypadkach opiekunowie powinni zapewnić, aby dzieci nie udostępniały swoich zabawek innym, natomiast rodzice / opiekunowie dziecka powinni zadbać o regularne czyszczenie / pranie / dezynfekcję zabawki.
- Należy wietrzyć sale co najmniej raz na godzinę, w czasie przerwy, a w razie potrzeby także w czasie zajęć.
- W miarę możliwości organizacyjnych należy zapewnić taką organizację pracy, która uniemożliwi stykanie się ze sobą poszczególnych grup dzieci (np. różne godziny przyjmowania grup do placówki, różne godziny zabawy na dworze).
- Opiekunowie powinni zachowywać dystans społeczny między sobą, w każdej przestrzeni podmiotu, wynoszący min. 1,5 m.
- Personel kuchenny nie powinien kontaktować się z dziećmi oraz personelem opiekującym się dziećmi.
- Rodzice i opiekunowie przyprowadzający/odbierający dzieci do/z podmiotu mają zachować dystans społeczny w odniesieniu do pracowników podmiotu jak i innych dzieci i ich rodziców wynoszący min. 1,5 m.
- Rodzice mogą wchodzić z dziećmi do przestrzeni wspólnej podmiotu, z zachowaniem zasady - 1 rodzic z dzieckiem/dziećmi lub w odstępie od kolejnego rodzica z dzieckiem/dziećmi 1,5 m, przy czym należy rygorystycznie przestrzegać wszelkich środków ostrożności (min. osłona ust i nosa, rękawiczki jednorazowe lub dezynfekcja rąk).
- W przypadku odbywania przez dziecko okresu adaptacyjnego w placówce rodzic / opiekun za zgodą dyrektora placówki może przebywać na terenie placówki z zachowaniem wszelkich środków ostrożności (min. osłona ust i nosa, rękawiczki jednorazowe lub dezynfekcja rąk, tylko osoba zdrowa, w której domu nie przebywa osoba na kwarantannie lub izolacji w warunkach domowych). Należy ograniczyć dzienną liczbę rodziców / opiekunów dzieci odbywających okres adaptacyjny w placówce do niezbędnego minimum, umożliwiając osobom zachowanie dystansu społecznego co najmniej 1,5 m.
- Do podmiotu może uczęszczać wyłącznie dziecko zdrowe, bez objawów chorobowych sugerujących chorobę zakaźną.
- Dzieci do podmiotu są przyprowadzane/ odbierane przez osoby zdrowe.
- Jeżeli w domu przebywa osoba na kwarantannie lub izolacji w warunkach domowych nie wolno przyprowadzać dziecka do podmiotu.
- Należy ograniczyć przebywanie osób trzecich w placówce do niezbędnego minimum, z zachowaniem wszelkich środków ostrożności (min. osłona ust i nosa, rękawiczki jednorazowe lub dezynfekcja rąk, tylko osoby zdrowe).
- Należy zapewnić sposoby szybkiej komunikacji z rodzicami/opiekunami dziecka.
- Rekomenduje się zakup termometru, najlepiej bezdotykowego (minimum 1 termometr na podmiot) - dezynfekcja po użyciu w danej grupie. W przypadku posiadania innych termometrów, niż termometr bezdotykowy, konieczność jego dezynfekcji po każdym użyciu.
- Należy uzyskać zgodę rodziców/opiekunów na pomiar temperatury ciała dziecka jeśli zaistnieje taka konieczność, w przypadku wystąpienia niepokojących objawów chorobowych.
- Jeśli dziecko manifestuje, przejawia niepokojące objawy choroby należy odizolować je w odrębnym pomieszczeniu lub wyznaczonym miejscu z zapewnieniem minimum 2 m odległości od innych osób i niezwłocznie powiadomić rodziców/opiekunów w celu pilnego odebrania dziecka z podmiotu.
- Zaleca się korzystanie przez dzieci z pobytu na świeżym powietrzu, przy zachowaniu wymaganej odległości od osób trzecich - optymalnie na terenie podmiotu, a gdy nie ma takiej możliwości, wyjście na pobliskie tereny rekreacyjne.
- W przypadku korzystania przez grupę z placu zabaw poza terenem danego podmiotu zaleca się korzystanie z niego przez dzieci z jednej grupy, po uprzednim czyszczeniu z użyciem detergentu lub dezynfekowanie sprzętów/ przedmiotów, do których dzieci będą miały dostęp.
- Sprzęt na placu zabaw lub boisku, należącym do podmiotu, powinien być regularnie czyszczony z użyciem detergentu lub dezynfekowany, jeśli nie ma takiej możliwości należy zabezpieczyć go przed używaniem.
Higiena, czyszczenie i dezynfekcja pomieszczeń i powierzchni
- Przed wejściem do budynku należy umożliwić skorzystanie z płynu dezynfekującego do rąk oraz zamieścić informację o obligatoryjnym dezynfekowaniu rąk przez osoby dorosłe, wchodzące do podmiotu.
- Należy dopilnować, aby rodzice/opiekunowie dezynfekowali dłonie przy wejściu lub zakładali rękawiczki ochronne oraz zakrywali usta i nos.
- Należy regularnie myć ręce wodą z mydłem oraz dopilnować, aby robiły to dzieci, szczególnie po przyjściu do podmiotu, przed jedzeniem i po powrocie ze świeżego powietrza, po skorzystaniu z toalety.
- Rekomenduje się monitoring codziennych prac porządkowych, ze szczególnym uwzględnieniem utrzymywania w czystości ciągów komunikacyjnych, dezynfekcji powierzchni dotykowych - poręczy, klamek i powierzchni płaskich, w tym blatów w salach i w pomieszczeniach spożywania posiłków, klawiatury, włączników.
- Przeprowadzając dezynfekcję należy ściśle przestrzegać zaleceń producenta znajdujących się na opakowaniu środka do dezynfekcji. Ważne jest ścisłe przestrzeganie czasu niezbędnego do wywietrzenia dezynfekowanych pomieszczeń, przedmiotów, tak aby dzieci nie były narażone na wdychanie oparów środków służących do dezynfekcji.
- Personel opiekujący się dziećmi i pozostali pracownicy w razie konieczności powinni być zaopatrzeni w indywidualne środki ochrony osobistej – jednorazowe rękawiczki, maseczki na usta i nos, a także fartuchy z długim rękawem (do użycia np. do przeprowadzania zabiegów higienicznych u dziecka - adekwatnie do aktualnej sytuacji).
- Zaleca się wywieszenie w pomieszczeniach sanitarnohigienicznych plakatów z zasadami prawidłowego mycia rąk, a przy dozownikach z płynem do dezynfekcji rąk – instrukcje.
- Należy zapewnić bieżącą dezynfekcję toalet.
Gastronomia
- Należy wyłączyć źródełka i fontanny wody pitnej, zapewnić korzystanie z innych dystrybutorów przez dzieci pod nadzorem opiekuna; zalecenia higieniczne w przypadku innych dystrybutorów wody zostały wskazane na stronie internetowej GIS. 2015- wytyczne dla źródełek i fontann wody do picia PZH przepis GIS-2017
- Przy organizacji żywienia (stołówka, kuchnia) w instytucji, obok warunków higienicznych wymaganych przepisami prawa odnoszących się do funkcjonowania żywienia zbiorowego, dodatkowo wprowadzić należy zasady szczególnej ostrożności dotyczące zabezpieczenia epidemiologicznego pracowników, w miarę możliwości odległość stanowisk pracy, a jeśli to niemożliwe – środki ochrony osobistej, płyny dezynfekujące do czyszczenia powierzchni i sprzętów. Szczególną uwagę należy zwrócić na utrzymanie wysokiej higieny, mycia i dezynfekcji stanowisk pracy, opakowań produktów, sprzętu kuchennego, naczyń stołowych oraz sztućców.
- Korzystanie z posiłków musi być bezpieczne, w miejscach do tego przeznaczonych, w tym rekomenduje się zmianowe wydawanie posiłków, czyszczenie blatów stołów i poręczy krzeseł po każdej grupie. Wielorazowe naczynia i sztućce należy myć w zmywarce z dodatkiem detergentu, w temperaturze minimum 60OC lub je wyparzać.
- Od dostawców cateringu należy wymagać pojemników i sztućców jednorazowych.
Postępowanie w przypadku podejrzenia zakażenia u personelu podmiotu
- Do pracy w podmiocie mogą przychodzić jedynie osoby, bez objawów chorobowych sugerujących infekcję dróg oddechowych oraz gdy domownicy nie przebywają na kwarantannie lub w izolacji w warunkach domowych lub w izolacji.
- W miarę możliwości nie należy angażować w zajęcia opiekuńcze pracowników i personelu powyżej 60. roku życia lub z istotnymi problemami zdrowotnymi.
- Należy wyznaczyć i przygotować (m.in. wyposażenie w środki ochrony i płyn dezynfekujący) pomieszczenie lub wydzielić obszar, w którym będzie można odizolować osobę w przypadku zdiagnozowania objawów chorobowych.
- Należy przygotować procedurę postępowania na wypadek zakażenia koronawirusem lub zachorowania na COVID-19, która powinna uwzględniać minimum następujące założenia:
- Należy przygotować procedurę postępowania na wypadek zakażenia koronawirusem lub zachorowania na COVID-19, która powinna uwzględniać minimum następujące założenia:
- Pracownicy/obsługa podmiotu powinni zostać poinstruowani, że w przypadku wystąpienia niepokojących objawów nie powinni przychodzić do pracy, powinni pozostać w domu i skontaktować się telefonicznie z lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej, aby uzyskać teleporadę medyczną, a w razie pogarszania się stanu zdrowia zadzwonić pod nr 999 lub 112 i poinformować, że mogą być zakażeni koronawirusem.
- W przypadku wystąpienia u pracownika będącego na stanowisku pracy niepokojących objawów infekcji dróg oddechowych powinien on skontaktować się telefonicznie z lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej, aby uzyskać teleporadę medyczną.
- Zaleca się bieżące śledzenie informacji Głównego Inspektora Sanitarnego i Ministra Zdrowia, dostępnych na stronach: https://www.gov.pl/web/gis lub https://www.gov.pl/web/koronawirus/ a także obowiązujących przepisów prawa.
- Obszar, w którym poruszał się i przebywał pracownik, należy poddać gruntownemu sprzątaniu, zgodnie z funkcjonującymi w podmiocie procedurami oraz zdezynfekować powierzchnie dotykowe (klamki, poręcze, uchwyty itp.).
- W przypadku potwierdzonego zakażenia SARS-CoV-2 na terenie podmiotu należy stosować się do zaleceń państwowego powiatowego inspektora sanitarnego*.
* Rekomenduje się ustalenie listy osób przebywających w tym samym czasie w części/częściach podmiotu, w których przebywała osoba podejrzana o zakażenie i zalecenie stosowania się do wytycznych Głównego Inspektora Sanitarnego dostępnych na stronie https://www.gov.pl/web/koronawirus/ oraz https://www.gov.pl/web/gis odnoszących się do osób, które miały kontakt z zakażonym.
- Rekomenduje się ustalenie listy osób przebywających w tym samym czasie w części/częściach podmiotu, w których przebywała osoba podejrzana o zakażenie i zalecenie stosowania się do wytycznych Głównego Inspektora Sanitarnego dostępnych na stronie https://www.gov.pl/web/koronawirus/oraz https://www.gov.pl/web/gis odnoszących się do osób, które miały kontakt z zakażonym.
- Zawsze, w przypadku wątpliwości należy zwrócić się do właściwej powiatowej stacji sanitarno-epidemiologicznej w celu konsultacji lub uzyskania porady.
Procedury bezpieczeństwa
ZARZĄDZENIE NR 15
DYREKTORA PRZEDSZKOLA MIEJSKIEGO W DRAWNIE z dnia 31.08.2020
w sprawie wprowadzenia w przedszkolu Procedury zapewniania bezpieczeństwa w związku
z wystąpieniem COVID-19Na podstawie art. 68 ust. 1 pkt 6 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe (Dz. U. z 2020 r. poz. 910) oraz §13c rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 20 marca 2020 r. w sprawie szczególnych rozwiązań w okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 (Dz. U. poz. 493, z późn. zm.) zarządza się, co następuje:
§ 1.
Wprowadzam w Przedszkolu Miejskim w Drawnie Procedury zapewniania bezpieczeństwa
w związku z wystąpieniem COVID-19, który stanowi załącznik do niniejszego zarządzenia.§ 2.
Zobowiązuję wszystkich pracowników przedszkola do zapoznania się z Procedurami oraz właściwego ich przestrzegania i stosowania.
§ 3.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem 01.09.2020 rok i podlega ogłoszeniu w Księdze Zarządzeń.
______________________
Podpis Dyrektora
Procedury zapewniania bezpieczeństwa
w PRZEDSZKOLU
w związku z wystąpieniem COVID-19
Na podstawie wytycznych ministra właściwego do spraw zdrowia, Głównego Inspektora Sanitarnego oraz ministra właściwego do spraw oświaty i wychowania
W celu zapewnienia bezpieczeństwa w przedszkolu i ochrony przed rozprzestrzenianiem się COVID-19 w okresie ograniczonego funkcjonowania przedszkoli w PRZEDSZKOLU obowiązują specjalne Procedury bezpieczeństwa.
- Za zapewnienie bezpieczeństwa i higienicznych warunków pobytu w PRZEDSZKOLU, zwanego dalej przedszkolem lub placówką, odpowiada Dyrektor PRZEDSZKOLA, zwany dalej Dyrektorem.
- W przedszkolu stosuje się wytyczne ministra właściwego do spraw zdrowia, Głównego Inspektora Sanitarnego oraz ministra właściwego do spraw oświaty i wychowania udostępnione na stronie urzędu obsługującego ministra właściwego do spraw oświaty i wychowania.
- Przedszkole pracuje w godzinach od _6.30__ do __16.00___.
- Liczba dzieci w jednej grupie przedszkolnej może maksymalnie wynosić 25 dzieci. (GIS: powierzchnia każdego pomieszczenia przeznaczonego na zbiorowy pobyt* od 3 do 5 dzieci, w miarę możliwości, powinna wynosić co najmniej 15 m2; w przypadku liczby dzieci większej niż 5 powierzchnia pomieszczenia przeznaczonego na zbiorowy pobyt dzieci ulega zwiększeniu na każde kolejne dziecko o co najmniej 2 m2, jednakże powierzchnia przypadająca na jedno dziecko nie może być mniejsza niż 1,5 m2.
- Do przestrzeni tej nie wlicza się pomieszczenia/ń kuchni, zbiorowego żywienia, pomocniczych (ciągów komunikacji wewnętrznej, pomieszczeń porządkowych, magazynowych, higienicznosanitarnych – np. łazienek, ustępów). Nie należy sumować powierzchni sal dla dzieci i przeliczać łącznej jej powierzchni na limit miejsc. Powierzchnię każdej sali wylicza się z uwzględnieniem mebli oraz innych sprzętów w niej się znajdujących.).
- 5. Rodzice i opiekunowie przyprowadzający i odbierający dziecko z placówki muszą zachować dystans społeczny wynoszący 1.5 m, przy czym należy rygorystycznie przestrzegać wszelkich środków ostrożności ( maseczka, dezynfekcja rąk),
- 6. W celu zapewnienia dystansu 1.5 m wejście dziecka z rodzicem do przedszkola będzie regulowane przez wyznaczone osoby. W okresie jesienno-zimowym rodzice z dzieckiem będą mogli wejść do holu głównego.
- 7. Zmiejszenie czasu oczekiwania na wejście do przedszkola jest możliwe przez zmianę godziny otwarcia grup. Każda grupa dla dzieci zapisanych od godziny 8.00 jest czynna od 7.30
- 8. Przyprowadzanie dzieci odbywa się w godzinach: 6.30 do 8,15. Należy przestrzegać wymienionych godzin,ponieważ po wyznaczonym czasie 8.15 placówka jest zamykana i poddawana dezynfekcji ciągów komunikacyjnych, klamek, powierzchni dotykowych.
- 9. Dzieci przebywają w swoich salach- poszczególne grupy są czynne od 7.30 do 13.00 ( 5-6 latki) i 7.30 do 15.00( gr. 4,5,6) oraz 6.30 do 16.00( gr 3 l) Odbiór dzieci zdłoszonych na pięć godzin odbywa się od 12.50 do 13.00. dzieci zapisane do 15.00 – odbiór w godzinach od 14.50 do 15.00 ( ze swojej grupy). Dzieci zapisane na pobyt całodzienny odbierane są od 15.15 do 16.00.
10 Do przedszkola nie będą wpuszczani: dzieci oraz pracownicy z objawami chorobowymi wskazującymi na chorobę zakaźną. Po wejściu do budynku przedszkola każdemu pracownikowi oraz dziecku mierzona jest temperatura bezdotykowym termometrem. Pomiaru dokonuje wyznaczony przez dyrektora pracownik przedszkola.
11.W przedszkolu dzieci ani pracownicy nie muszą zakrywać ust i nosa (nie chodzą w maseczka), jeżeli nie jest tak wskazane w przepisach prawa lub wytycznych ministra właściwego do spraw zdrowia bądź Głównego Inspektora Sanitarnego a także w niniejszych Procedurach.
12.Na czas pracy przedszkola, drzwi wejściowe do budynku przedszkola są zamykane. Należy dzwonić dzwonkiem znajdującym się przed wejściem głównym do przedszkola.
13.Na tablicy ogłoszeń znajdują się numery telefonów do organu prowadzącego, stacji sanitarno-epidemiologicznej oraz służb medycznych, z którymi należy się skontaktować w przypadku stwierdzenia objawów chorobowych u osoby znajdującej się na terenie placówki.
14. Rodzice dzieci 3 letnich – odbywających okres adaptacji- ilość rodziców ograniczona. W szczególnych wypadkach rodzic może wejść z dzieckiem na 15 minut do sali. Rodzic posiada maseczkę oraz zdezynfekował ręce. Odstęp od innego rodzica wynosi 1.5 m.
15. Przedszkole ogranicza przebywanie osób trzecich do niezbędnego minimum z zachowaniem wszelkich środków ostrożności.
16. Jeżeli w domu dziecka przebywa osoba na kwarantannie lub w izolacji w warunkach domowych nie wolno przyprowadzać dziecka do przedszkola.
17.Dyrektor we współpracy z organem prowadzącym przedszkole zapewnia:
-
- Sprzęt, środki czystości i do dezynfekcji, które zapewnią bezpieczne korzystanie z pomieszczeń przedszkola, placu zabaw oraz sprzętów, zabawek znajdujących się w przedszkolu;
- Płyn do dezynfekcji rąk - przy wejściu do budynku, na korytarzu oraz w miejscu przygotowywania posiłków, a także środki ochrony osobistej, w tym rękawiczki, maseczki ochronne dla pracowników odbierający rzeczy, produkty od dostawców zewnętrznych oraz personelu sprzątającego;
- Plakaty z zasadami prawidłowego mycia rąk w pomieszczeniach sanitarno-higienicznych oraz instrukcje dotyczące prawidłowego mycia rąk przy dozownikach z płynem;
- Pomieszczenie do izolacji osoby, u której stwierdzono objawy chorobowe, zaopatrzone w maseczki, rękawiczki i przyłbicę oraz płyn do dezynfekcji rąk (przed wejściem do pomieszczenia);
- Pełną informację dotyczącą stosowanych metod zapewniania bezpieczeństwa i procedur postępowania na wypadek podejrzenia zakażenia wszystkim pracownikom jak i rodzicom.
18. Dyrektor:
-
- nadzoruje prace porządkowe wykonywane przez pracowników przedszkola zgodnie z powierzonymi im obowiązkami;
- dba o tym by w salach, w których spędzają czas dzieci nie było zabawek, przedmiotów, których nie da się skutecznie zdezynfekować;
- prowadzi komunikację z rodzicami dotyczącą bezpieczeństwa dzieci w placówce;
- kontaktuje się z rodzicem/rodzicami/opiekunem prawnym/opiekunami prawnymi – telefonicznie, w przypadku stwierdzenia podejrzenia choroby u ich dziecka;
- informuje organ prowadzący o zaistnieniu podejrzenia choroby u dziecka, pracownika;
- współpracuje ze służbami sanitarnymi;
- instruuje pracowników o sposobie stosowania procedury postępowania na wypadek podejrzenia zakażenia;
- zapewnia w miarę możliwości taką organizację, która uniemożliwi stykania się ze sobą poszczególnych grup dzieci, a dana grupa będzie przebywać w wyznaczonej, stałej sali, zaś grupą będą się opiekowali Ci sami opiekunowie;
- informuje rodziców o obowiązujących w przedszkolu procedurach postępowania na wypadek podejrzenia zakażenia za pomocą poczty elektronicznej.
19.Każdy pracownik placówki zobowiązany jest:
- Stosować zasady profilaktyki zdrowotnej:
- Regularnego mycia rąk przez 20 sekund mydłem i wodą lub środkiem dezynfekującym zgodnie z instrukcją zamieszczoną w pomieszczeniach sanitarno-higienicznych,
- Kasłania, kichania w jednorazową chusteczkę lub wewnętrzną stronę łokcia,
- Unikania kontaktu z osobami, które źle się czują;
- Dezynfekować ręce niezwłocznie po wejściu do budynku placówki;
- Informować dyrektora lub osobę go zastępującą o wszelkich objawach chorobowych dzieci;
- Postępować zgodnie z zapisami wprowadzonymi Procedurami bezpieczeństwa;
- Zachowywać dystans między sobą – minimum 1,5 m.
20 . Personel kuchenny nie kontaktuje się bezpośrednio z dziećmi oraz wychowawcami, opiekunami dzieci.
21. Osoby sprzątające w placówce po każdym dniu myją i/lub dezynfekują:
-
- Ciągi komunikacyjne – myją;
- Poręcze, włączniki światła, klamki, uchwyty, poręcze krzeseł, siedziska i oparcia krzeseł, blaty stołów, z których korzystają dzieci i nauczyciele, drzwi wejściowe do placówki, zabawki, szafki w szatni (powierzchnie płaskie), kurki przy kranach – myją i dezynfekują;
- Wietrzą pomieszczenia, w których odbyła się dezynfekcja, tak aby nie narażać dzieci ani innych pracowników na wdychanie oparów;
- Myją i dezynfekują ręce po każdej czynności związanej ze sprzątaniem, myciem, itd.;
- Pracują w rękawiczkach.
22 .Wychowawcy, opiekunowie:
- sprawdzają warunki do prowadzenia zajęć – liczba dzieci zgodnie z ustaleniami, objawy chorobowe u dzieci, dostępność środków czystości i inne zgodnie z przepisami dot. bhp;
- myją, dezynfekują zabawki, przedmioty, którym bawiło się dziecko, jeśli kolejne dziecko będzie korzystało z tego przedmiotu zabawki;
- dbają o to by dzieci regularnie myły ręce w tym po skorzystaniu z toalety, przed jedzeniem, po powrocie ze świeżego powietrza;
- wietrzą salę, w której odbywają się zajęcia – przynajmniej raz na godzinę, jeśli jest to konieczne także w czasie zajęć;
- dbają o to, by dzieci z jednej grupy nie przebywały w bliskiej odległości z dziećmi z drugiej grupy;
- dbają o to, by dzieci w ramach grupy unikały ścisku, bliskich kontaktów;
- nie organizują w jednym pomieszczeniu zajęć, które skupiają większą liczbę dzieci;
- dbają o to by dzieci, które przyniosły zabawki do placówki (dotyczy dzieci ze spe), nie udostępniały zabawek innym dzieciom.
- Opiekunowie zachowują między sobą w kontaktach odstęp wynoszący co najmniej 1,5 m.
Przyprowadzanie i odbiór dzieci z przedszkola.
- Na teren budynku przedszkola rodzice mogą wchodzić z dziećmi tylko do przestrzeni wspólnej podmiotu, z zachowaniem zasady - 1 rodzic z dzieckiem/dziećmi lub w odstępie od kolejnego rodzica z dzieckiem/dziećmi 1,5 m.
- Rodzic przebywający w przedszkolu zobowiązany jest do noszenia osłony nosa i ust oraz dezynfekcji rąk przy wejściu do budynku lub noszenia jednorazowych rękawiczek.
- Dziecko nie może wnosić do budynku przedszkola zabawek ani przedmiotów, które nie są niezbędne do zajęć, w których dziecko uczestniczy, z wyjątkiem dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, przy czym rodzice/opiekunowie prawni dziecka zobowiązani są do regularnego czyszczenia, prania lub dezynfekcji zabawek przynoszonych do przedszkola.
- W przedszkolu wyznaczony pracownik dba o to, by każde dziecko po wejściu do przedszkola umyło ręce, a po przebraniu się odprowadzane jest do sali, w której dziecko będzie odbywało zajęcia.
- Wyznaczony pracownik dba o to, by dzieci z różnych grup nie stykały się ze sobą.
- W przypadku stwierdzenia przez wyznaczonego pracownika, który dyżuruje w części wspólnej i czuwa nad zachowaniem zasad bezpieczeństwa, objawów chorobowych u dziecka, pracownik informuje rodzica a konieczności zabrania dziecka do domu oraz informuje dyrektora lub osobę go zastępującą o zaistniałej sytuacji. Dyrektor lub osoba go zastępująca kontaktuje się (telefonicznie) z rodzicami/opiekunami dziecka i informuje o konieczności kontaktu z lekarzem oraz prosi o informację zwrotną dotycząca zdrowia dziecka.
- Odbiór dziecka następuje po podaniu przez rodzica/opiekuna prawnego/osoby upoważnionej imienia i nazwiska dziecka pracownikowi przedszkola, który dyżuruje w części wspólnej budynku.
- W przypadku gdy dzieci przebywają na placu zabaw, rodzic/opiekun prawny/osoba prawna, odbiór dziecka odbywa się z placu zabaw.
Żywienie
- Przedszkole zapewnia wyżywienie dzieciom w czasie ich przebywania na terenie placówki.
- Posiłki przygotowywane są przy zachowaniu wszelkich niezbędnych środków higieny.
- Pracownicy kuchni:
- Dezynfekują ręce przed każdym wejściem do pomieszczenia, gdzie przygotowywane są posiłki;
- Myją ręce:
- przed rozpoczęciem pracy,
- przed kontaktem z żywnością, która jest przeznaczona do bezpośredniego spożycia, ugotowana, upieczona, usmażona,
- po obróbce lub kontakcie z żywnością surową, nieprzetworzoną,
- po zajmowaniu się odpadami/śmieciami,
- po zakończeniu procedur czyszczenia/dezynfekcji,
- po skorzystaniu z toalety,
- po kaszlu, kichaniu, wydmuchaniu nosa,
- po jedzeniu, piciu lub paleniu;
- Myją ręce zgodnie z instrukcją zamieszczoną w pomieszczeniach sanitarno-higienicznych;
- Odbierając produkty dostarczane przez osoby z zewnątrz, zakładają rękawiczki oraz maseczki ochronne;
- Wyrzucają rękawiczki/myją rękawiczki i wyrzucają wszelkie opakowania, w których zostały dostarczone produkty do worka na śmieci i zamykają go szczelnie; jeśli rozpakowanie produktu w danym momencie nie jest możliwe lub musi on pozostać w opakowaniu, pracownik kuchni myje/dezynfekuje opakowanie;
- Przygotowując posiłki zachowują od siebie bezpieczny dystans zgodny z obowiązującymi przepisami;
- Po zakończonej pracy, dezynfekują blaty kuchenne oraz inne sprzęty, środkami zapewnionymi przez dyrektora przedszkola;
- Myją naczynia, sztućce w zmywarce w temperaturze 60 stopni C przy użyciu detergentów do tego służących/wyparzają naczynia i sztućce, którymi były spożywane posiłki.
9 .Posiłki dla dzieci odbierane są z kuchni tak, aby pracownicy kuchenni nie mieli kontaktu z
opiekunami, wychowawcami dzieci.
10.Dzieci posiłki spożywają przy stolikach w swoich salach. Po posiłku wyznaczony
pracownik/pracownicy dezynfekują powierzchnię stołów oraz krzesła (poręcze, oparcia,
siedziska), przy których spożywane były posiłki.
11.Posiłki dzieciom podają opiekunowie.
Wyjścia na zewnątrz
- W przypadku gdy pogoda na to pozwoli, dzieci będą korzystały z placu zabaw.
- Na placu zabaw mogą przebywać jednocześnie jedna grupa, opiekunowie zapewniają, aby dzieci z poszczególnych grup nie kontaktowały się ze sobą.
- Urządzenia znajdujące się na terenie placu zabaw na zakończenie każdego dnia pracy są dezynfekowane.
- Plac zabaw zamknięty jest dla rodziców/opiekunów prawnych/osób upoważnionych do odbioru dzieci i innych osób postronnych.
- Korzystanie z terenów rekreacyjnych poza terenem przedszkola może odbywać się z zachowaniem bezpiecznego dystansu od osób trzecich.
- W przypadku korzystania przez grupę z placu zabaw poza terenem przedszkola zaleca się korzystanie z niego przez dzieci z jednej grupy, po uprzednim czyszczeniu z użyciem detergentu lub dezynfekowanie sprzętów/ przedmiotów, do których dzieci będą miały dostęp
Procedura postępowania na wypadek podejrzenia zakażenia COVID-19
- W przedszkolu wyznaczone zostało pomieszczenie do izolacji osoby, u której stwierdzono objawy chorobowe. Pomieszczenie to zostało zaopatrzone w maseczki, rękawiczki i przyłbicę, fartuch ochronny oraz płyn do dezynfekcji rąk ( oraz przed wejściem do pomieszczenia).
- W przypadku stwierdzenia objawów chorobowych u dziecka (takich jak kaszel, gorączka, duszności, katar), dziecko jest niezwłocznie izolowane od grupy – służy do tego specjalnie przygotowane pomieszczenie.
- Pracownik, który zauważył objawy chorobowe, informuje o tym dyrektora lub osobę go zastępującą.
- Dyrektor kontaktuje się niezwłocznie – telefonicznie z rodzicem/rodzicami/opiekunem/opiekunami dziecka i wzywa do niezwłocznego odbioru dziecka z placówki informując o powodach.
- W przypadku ignorowania prośby o odbiór dziecka podejrzanego o zarażenie, Dyrektor ma prawo powiadomić o tym fakcie Policję, Sąd Rodzinny oraz Powiatową Stację Epidemiologiczną.
- Wskazany przez dyrektora pracownik - wychowawca kontaktuje się telefonicznie z rodzicami pozostałych dzieci z grupy i informuje o zaistniałej sytuacji.
- Opiekun grupy, jeśli to możliwe, przeprowadza dzieci do innej, pustej sali, a sala, w której przebywało dziecko z objawami chorobowymi jest myta i dezynfekowana (mycie podłogi, mycie i dezynfekcja – stolików, krzeseł, zabawek).
- Dziecko w izolacji przebywa pod opieką pracownika przedszkola, który zachowuje wszelkie środki bezpieczeństwa – przed wejściem i po wyjściu z pomieszczenia dezynfekuje ręce, przed wejściem do pomieszczenia zakłada maseczkę ochronną i rękawiczki.
- Rodzice izolowanego ucznia odbierają dziecko z przedszkola przy głównych drzwiach wejściowych do budynku placówki. Dziecko do rodziców odprowadzane jest w maseczce.
10.W przypadku wystąpienia u pracownika przedszkola będącego na stanowisku niepokojących objawów sugerujących zakażenie COVID-19, pracownik niezwłocznie przerywa swoją pracę i informuje dyrektora lub osobę wyznaczoną o podejrzeniu – zachowując stosowny dystans i środki ostrożności, aby nie dochodziło do przenoszenia zakażenia, a także skontaktować się telefonicznie z lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej, aby uzyskać teleporadę medyczną.
- Obszar, w którym przebywał pracownik jest myty i podlega i dezynfekcji, a powierzchnie dotykowe, takie jak klamki, włączniki światła, poręcze, są dezynfekowane przez osobę do tego wyznaczoną.
- W przypadku potwierdzenia zakażenia wprowadza do stosowania na terenie placówki instrukcji i poleceń wydawanych przez państwową powiatową inspekcję sanitarną.
- Pomieszczenie, które przeznaczone było do izolacji osoby z objawami chorobowymi po opuszczeniu go przez osobę z objawami, jest myte i dezynfekowane są powierzchnie dotykowe.
- Dyrektor lub osoba przez niego wyznaczona sporządza listę osób, z którymi osoba podejrzana o zakażenie miała kontakt, aby w razie potrzeby przekazać ją powiatowej stacji sanitarno-epidemiologicznej.
- Dyrektor informuje organ prowadzący o wszelkich stwierdzonych objawach chorobowych dzieci czy pracowników wskazujących na możliwość zakażenia COVID-19.
- W przypadku uzyskania informacji od rodziców lub pracowników o potwierdzonym zarażeniu wirusem COVID-19 u osoby, która przebywała w ostatnim tygodniu w placówce, Dyrektor niezwłocznie informuje organ prowadzący i kontaktuje się z powiatową stacją sanitarno-epidemiologiczną celem uzyskania wskazówek, instrukcji do dalszego postępowania, może także wystąpić o zgodę do organu prowadzącego na zawieszenie zajęć w przedszkolu i opinię do państwowego powiatowego inspektora sanitarnego w sprawie zawieszenia zajęć na podstawie §18 ust. 2a rozporządzenia MENIS z dnia 31 grudnia 2002 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach (Dz. U. z 2020 r., poz. 1166 i 1386).
Przepisy końcowe
- Procedury bezpieczeństwa obowiązują w przedszkolu od 009.2020 do czasu iodwołania.
- Wszyscy pracownicy przedszkola zobowiązani się do ich stosowania i przestrzegania.
Ważna informacja (dzieci dojeżdżające)
Dnia 1 września rodzice dzieci dojeżdżających proszeni są o osobiste przyprowadzenie i odebranie dziecka z przedszkola.
Ważne informacje dla każdego rodzica
Dnia 1 września należy przynieść do przedszkola :
- komplet kredek 12 szt. (Bambino,Colorino,Stabilo) - każda podpisana imieniem i nazwiskiem dziecka
- kubek na kredki - podpisany
- mały ręcznik do wycierania rąk - podpisany
- obuwie na zmiane (antypoślizgowa podeszwa)
Uwaga !!!
Wyżej wymienione przedmioty pozostaną na kwarantannie 72 godz. po czym będą dopuszczone do indywidualnego użytku przez dane dziecko.
Drogie dzieci
Kończą się wakacje i zarazem długi czas Waszego pobytu w domach. Z dniem 01 września spotkamy się w przedszkolu. Wszyscy za sobą tęskniliśmy. Przedszkole bez dzieci – to tylko nazwa, brakowało nam Waszych uśmiechów,gwaru i łobuzowania.
Spotkamy się w troszkę innej rzeczywistości. Czekają na Was sale ale bez dywanu, bez pluszaków,
- nie możecie zabierać ze sobą do przedszkola swoich ulubionych zabawek- muszą pozostać w domu.
- nauczymy się częściej myć ręce.
Rodziców prosimy
-wypełnić oświadczenie rodzica – opieka od 01.09.2020 do 30.06.2021r i przynieść do przedszkola lub w pierwszym dniu pobytu dziecka wypełnić i pozostawić w placówce.
- zapoznać się z wytycznymi GIS (na stronce przedszkola)
- odświeżyć procedury bezpieczeństwa(szukać na stronce naszego przedszkola)
- rodzice przyprowadzają dzieci do przedszkola w określonych godzinach i odbierają zgodnie z zaleceniami.
- dzieci przebywają w swoich salach, grupy są czynne od 730 – 1300 i 730 – 1500
- rano przedszkole otwieramy o 630do 1600 i w tych godzinach rodzic jest zobowiązany przyprowadzić i odebrać dziecko.
- dzieci zapisane do 1500 muszą być odebrane ze swojej grupy – w godzinach 1450 – 1500.
- dzieci zapisane do 1300 muszą być odebrane o godz. 1300
- dzieci zapisane do 1530 muszą być odebrane od 1515 1530.
Wszystkie dzieci do przedszkola przyprowadzamy do godziny 815. Po tej godzinie przedszkole będzie zamknięte – dezynfekcja.
Rodzice i opiekunowie przyprowadzający dzieci muszą zachować dystans społeczny w odniesieniu do pracowników jak i innych dzieci ich rodziców wynoszący min. 2 metry.
Rodzice wchodzący do przestrzeni wspólnej z zachowaniem zasad 1 rodzic z dzieckiem lub w odstępie od kolejnego rodzica z dzieckiem 2m.
Rodzice rygorystycznie przestrzegają wszelkich ostrożności -do przedszkola wchodzą w maseczce, przed wejściem w miejscach wyznaczonych dezynfekują ręce.
Rodzice nie wchodzą do sali z dzieckiem. Dziecko po zmierzeniu temperatury będzie odprowadzone przez dyżurującą woźną.
Rodzic przyprowadza dziecko tylko zdrowe, bez kataru, kaszlu i bez temperatury
Rodzic zapewnia stały dostęp do siebie (pozostawia aktualny numer telefonu,który jest odbierany w każdej sytuacji)
Do przedszkola dziecko przyprowadza osoba zdrowa, w której w domu nie przebywa osoba na kwarantannie lub izolacji w warunkach domowych.
Rodzice dzieci 3 letnich -odbywających okres adaptacyjny – ilość rodziców ograniczona do minimum. Rodzice nie będą mogli przebywać ze swoimi dziećmi w sali.
Rodzicu! - jeśli w domu przebywa osoba na kwarantannie lub izolacji w warunkach domowych nie wolno przyprowadzać dziecka do przedszkola.
Przedszkole ogranicza przebywanie osób trzecich w placówce do niezbędnego minimum z zachowaniem wszelkich środków ostrożności.
Z poważaniem Z. Radziwoń
Oswiadczenie_rodzica-_opieka_od_wrezsnia_2020.odt
Wytyczne_zlobki_przedszkola_III_aktualizacja.pdf
Archiwum Aktualności
- Kwiecień 2025
- Marzec 2025
- Luty 2025
- Styczeń 2025
- Grudzień 2024
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Sierpień 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Sierpień 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Marzec 2023
- Wszystkie
Godziny dzwonków
Sobota 05.04.2025Galeria zdjęć
brak danychLiczba wizyt
liczba odwiedzin: 8257