
Kończymy realizację projektu ,, Program umożliwiający dzieciom niepełnosprawnym z terenu Gminy Drawno udział w wychowaniu przedszkolnym ‘’ Projekt realizowany przez Przedszkole Miejskie w Drawnie.
Przedszkole Miejskie w Drawnie w okresie od wrzesień 2017 do lipiec 2018 realizowało projekt „ Program umożliwiający dzieciom niepełnosprawnym z terenu Gminy Drawno udział w wychowaniu przedszkolnym. Celem projektu było zwiększenie liczby miejsc w placówkach wychowania przedszkolnego dla dzieci 3-4 lata oraz rozszerzenie oferty placówek przedszkolnych o zajęcia zwiększające szanse edukacyjne dzieci. Dofinansowanie projektu z UE to 137599,78 . Całościowa wartość projektu wyniosła 161973,98 . Benificjentem projektu była Gmina Drawno a jego realizatorem Przedszkole Miejskie w Drawnie. Projekt realizowany przez Przedszkole Miejskie w Drawnie współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w Ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego na lata 2014 – 2020 , działanie 8.01 Upowszechnianie Edukacji Przedszkolnej. Dzięki realizacji projektu w przedszkolu dostosowano istniejące miejsca wychowania przedszkolnego do potrzeb dzieci z niepełnosprawnościami oraz poszerzono ofertę edukacyjną specjalistyczną, która umożliwiła dzieciom z niepełnosprawnością udział w wychowaniu przedszkolnym. W tym celu nauczyciele pracujący w przedszkolu doskonalili umiejętności , kompetencje i kwalifikacje do pracy z dziećmi ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi . Nauczyciele biorący udział w realizacji projektu zostali przeszkoleni w zakresie pracy z dzieckiem niepełnosprawnym w ilości 18 godzin, jedna z nauczycielek ukończyła studia podyplomowe w zakresie Edukacja , rehabilitacja osób z niepełnosprawnością intelektualną, zespołem Downa, zespołem Aspergera, autyzmem i rewalidacja osób upośledzonych. Dwie nauczycielki prowadziły zajęcia w ramach teatroterapii i muzykoterapii. Przedszkole zatrudniało do celów projektowych wykwalifikowanych specjalistów , którzy prowadzili zajęcia z dziećmi niepełnosprawnymi. Były to zajęcia logopedyczne, socjoterapeutyczne, rewalidacyjne, psychologiczne, zajęcia muzykoterapii i zajęcia teatroterapii.
W ramach dofinansowania Przedszkole zakupiło pomoce dydaktyczne, będą one służyły dzieciom na długie lata. Zakupiono programy logopedyczne i laptopa dla dzieci korzystających z zajęć logopedycznych, zorganizowano salę doświadczania świata , zakupiono elementy wyposażenia jak: podest wibrujący, kolumnę. Doposażono w siedziska dla dzieci oraz wiele innych pomocy specjalistycznych. Zakupiliśmy suchy basen, pełen zestaw klocków do zajęć metodą Froebla, do zajęć muzykoterapii zestawy instrumentów perkusyjnych, do zajęć w ramach teatroterapii przedszkole wzbogaciło się o przepiękne stroje teatralne, pacynki, teatrzyki drewniane, sztalugi, materiały do samodzielnego wykonania strojów, maty kolorowe jako tło podczas organizacji występów. Pomoce do teatru cieni. Zakupiliśmy wiele pomocy do pracy z dzieckiem niewidomym i niedowidzącym. Przede wszystkim pomoce do nauki alfabetu Braille’a. Dzieci uczestniczące w projekcie pracowały od listopada 2017 roku do czerwca 2018 roku. Wszystkie zalecone projektem godziny zajęć zostały zrealizowane. Realizacja projektu została zakończona.
Z. Radziwoń