WAKACJE
Zakończenie roku
INFORMACJA DLA RODZICÓW
DRODZY RODZICE !
W ZWIĄZKU Z DALSZYMI OGRANICZENIAMI ZWIĄZANYMI Z COVID-19 ZAKOŃCZENIE ROKU DLA DZIECI PRZEDSZKOLNYCH ODBĘDZIE SIĘ DLA KAŻDEJ GRUPY W INNYM TERMINIE.
1 Grupa Biedronki – dnia 24 czerwca godzina 17.00 u p. E.Nowak
2 Grupa Motylki – dnia 26 czerwca godzina 16.00 na przystani Drawnik
3 Grupa Tygryski – dnia 25 czerwca godzina 16.00 u Państwa Buchajczyk
4 Grupa Krasnale – dnia 24 czerwca godzina 16.00 Przystań wodna na stadionie
5 Grupa Kubusie – dnia 29 czerwca godzina 16.30 u p. E.Nowak
INFORMACJA
SZANOWNI RODZICE W ZWIĄZKU Z OGRANICZENIEM PRZYJĘĆ DZIECI DO PRZEDSZKOLA NA OKRES DYŻURU W MIESIĄCU LIPCU PROSIMY O ZGŁASZANIE CHĘTNYCH DZIECI NA POBYT WAKACYJNY W PLACÓWCE DO DNIA 19 CZERWCA DO GODZINY 12.00.
ZGŁOSZENIA PRZYJMUJEMY TELEFONICZNIE (798995332 LUB 9576823-07).
RODZICA OBOWIĄZUJE RÓWNIEŻ WYPEŁNIENIE KARTY POBYTU DZIECKA I OKREŚLENIE W NIEJ W JAKICH GODZINACH DZIECKO BEDZIE KORZYSTAŁO Z PRZEDSZKOLA. PROSIMY RODZICÓW O WYWIĄZANIE SIĘ Z OBOWIĄZKU ZAPISU I NIE BLOKOWANIE MIEJSC INNYM (Mamy przykłady zapisu dzieci przez rodziców, podane terminy konieczności opieki nad dzieckiem - ale dzieci nie ma w przedszkolu. Rodzic w takiej sytuacji powinien odwołać swoją wcześniejszą decyzję telefonicznie).
Karta_zapisu_wakacyjnego_(5).odt
Dzień Dziecka
Dzień Matki 26.05.2020
Wszystkim Mamom
z okazji ich święta
najserdeczniejsze życzenia,
dużo zdrowia i radości na każdy dzień.
Życzą dzieci z Przedszkola Miejskiego w Drawnie.
INFORMACJA PRZYPOMINAJĄCA
Dyrektor Przedszkola Miejskiego w Drawnie informuje, że zgodnie z decyzją Burmistrza Drawna placówka pracuje od dnia 18 maja 2020r.
Rodziców, którzy muszą wysłać dziecko do placówki prosimy o kontakt telefoniczny przynajmniej 2 dni przed przyjściem malucha, lub wypełnienie deklaracji i dostarczenie do Przedszkola z określeniem terminu i godzin pobytu dziecka.
UWAGA RODZICE!!!
Od 18 maja rozpoczynamy zajęcia rewalidacyjne dla dzieci, których Rodzice wyrazili zainteresowanie tymi zajęciami.
Proszę o wypełnienie wniosku, podpisanie i dostarczenie do przedszkola w dniu, w którym dziecko zaczyna zajęcia.
Proszę o zapoznanie się z procedurami bezpieczeństwa podczas prowadzonych zajęć.
Dyrektor Przedszkola Zofia Radziwoń
wniosekoprzyjecie_dziecka_nazajecia_rewalidacyjne_od_18.05.2020.odt
Procedura bezpieczeństwa i zasady funkcjonowania Przedszkola Miejskiego w Drawnie w czasie trwania stanu epidemii, dotycząca zapobiegania i przeciwdziałania COVID – 19
Procedura postępowania na wypadek wystąpienia choroby zakaźnej ze szczególnym uwzględnieniem wirusa sars – CoV - 2Procedura postępowania na wypadek wystąpienia choroby zakaźnej ze szczególnym uwzględnieniem wirusa sars – CoV - 2
WAŻNE!!! DEKALOG RODZICA!!!
1. Rodzic chcąc zgłosić dziecko do przedszkola powiadamia o tym fakcie dyrektora przynajmniej 2 dni przed przysłaniem malucha.
2. Rodzic ma obowiązek wypełnić deklarację pobytu dziecka w przedszkolu.
3. Do przedszkola wchodzimy w maseczce, rękawicach, obowiązkowa dezynfekcja rąk.
4. Rodzic wchodzi do przedszkola do holu zachowuje zasadę -jeden rodzic z dzieckiem- lub w odstępie 2 metrów od drugiego rodzica (osłona nosa i ust oraz rękawiczki jednorazowe lub dezynfekcja rąk).
5. Codziennie wypełniamy Ankietę dotycząca stanu zdrowia dziecka.
6. Dzieci przyprowadzamy do godz 8:15 . Po tej godzinie drzwi będą zamknięte.DEZYNFEKCJA !!
7. Dzieci nie przyprowadzają i nie odbierają z przedszkola - dziadkowie.Tylko rodzice.
8. Dziecko nie przynosi do przedszkola zabawek lub pluszaków.
9. Do przedszkola nie przysyłamy dziecka w odzieży z dnia poprzedniego.
10. Odbiór dziecka od godziny 15:00 . Dzwonimy dzwonkiem, osoba dyżurująca oddaje dziecko rodzicowi.
11. Do przedszkola może uczęszczać wyłącznie dziecko zdrowe, bez objawów chorobowych sugerujących chorobę zakaźną.
Uwaga Rodzice !!!
W związku z planem otwarcia Przedszkola Miejskiego w Drawnie przedstawiam kilka ważnych informacji dla rodziców którzy zdecydują się na posłanie swojego dziecka do przedszkola w czasie trwania stanu epidemii lub stanu zagrożenia epidemiologicznego, spowodowanego chorobą COVID-19
INFORMACJE DLA RODZICÓW
Którzy rodzice będą mogli posłać swoje dzieci do przedszkola?
-
Z placówek w pierwszej kolejności powinny skorzystać te dzieci, których rodzice nie mają możliwości pogodzenia pracy z opieką w domu.
-
Warto, aby pierwszeństwo uzyskały dzieci pracowników systemu ochrony zdrowia, służb mundurowych, pracowników handlu i przedsiębiorstw produkcyjnych, realizujący zadania związane z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19.
Co powinien wiedzieć rodzic przed posłaniem dziecka do przedszkola?
-
Najważniejsze jest to, aby dziecko było zdrowe – bez objawów chorobowych.. To stała zasada, o której zawsze należy pamiętać.
-
Przypomnij swojemu dziecku podstawowe zasady higieny. Zwróć uwagę na: niepodawanie ręki na powitanie, unikanie dotykania oczu, nosa i ust, mycie rąk, zasłanianie ust i nosa przy kichaniu czy kasłaniu. Pamiętaj, że Ty także powinieneś je stosować. Twoje dziecko uczy się przez obserwację.
-
Wytłumacz również dziecku, aby nie zabierało do przedszkola niepotrzebnych przedmiotów czy zabawek.
Kiedy i komu muszę zgłosić, że moje dziecko przyjdzie do przedszkola?
-
Jeśli chcesz przyprowadzić dziecko do przedszkola, powiadom o tym dyrektora placówki. To dyrektor wspólnie z organem prowadzącym określi szczegółowe rozwiązania w zakresie przyjęcia do przedszkola.
Jak moje dziecko musi być przygotowane do przyjścia do przedszkola?
-
Jeśli Twoje dziecko ukończyło 4 lata, musisz zapewnić mu indywidualną osłonę ust i nosa w drodze do i z przedszkola.
-
Przypomnij dziecku podstawowe zasady higieny takie jak: niepodawanie ręki na powitanie, unikanie dotykania oczu, nosa i ust, mycie rąk, zasłanianie ust i nosa przy kichaniu czy kasłaniu. Powiedz dziecku, że jego ulubione zabawki powinny zostać w domu.
Czy muszę zapewnić mojemu dziecku maseczkę?
-
Tylko w drodze do przedszkola i z powrotem, jeśli Twoje dziecko ukończyło 4. rok życia. Może to być także inna forma indywidualnej osłony nosa i ust.
-
Ważne! W przedszkolu nie ma obowiązku zakrywania ust i nosa, zarówno przez dzieci, jak i nauczycieli. Nie ma jednak przeszkód, aby korzystać z takiej formy zabezpieczenia.
-
Pamiętaj jednak, że rodzice muszą zabezpieczyć się w środki ochrony osobistej zarówno podczas odprowadzania i odbierania dzieci, jak również przebywaniaw budynku przedszkola.
Czy moje dziecko otrzyma posiłek podczas pobytu w przedszkolu?
-
Tak. Przedszkole podczas prowadzenia zajęć zapewnia dzieciom posiłki
Czy wydawanie i spożywanie posiłków będzie bezpieczne?
-
Tak. Przygotowanie posiłków musi odbywać się z zachowaniem wszystkich zasad bezpieczeństwa.
-
Zalecamy również, aby spożywanie posiłków odbywało się w małych grupach. Posiłki powinny być wydawane w systemie zmianowym. Po każdej grupie dzieci należy czyścić blaty stołów, poręcze krzeseł.
-
Wielorazowe naczynia i sztućce należy myć w zmywarce z dodatkiem detergentu, w temperaturze minimum 60 stopni Celsjusza lub je wyparzać. Od dostawców cateringu należy wymagać pojemników i sztućców jednorazowych.
Jak w przedszkolu będzie przestrzegane bezpieczeństwo sanitarne?
-
Każda placówka musi być wyposażona w podstawowe środki higieny osobistej oraz płyn do dezynfekcji umieszczony przy wejściu do budynku.
-
Każda grupa dzieci będzie przebywać w wyznaczonej i stałej sali. Do grupy powinni być przyporządkowani ci sami opiekunowie. Muszą być z niej usunięte przedmioty i sprzęty, których nie można skutecznie dezynfekować, jak np. pluszowe zabawki. Stoliki i krzesełka w stołówkach będą dezynfekowane po zjedzeniu posiłku przez każdą grupę dzieci. Należy często wietrzyć salę, w razie potrzeby także w czasie zajęć.
-
Organizacja pracy powinna być zapewniona w taki sposób, aby, na ile to możliwe, nie dochodziło do kontaktu dzieci z różnych grup, np. różne godziny zabawy na dworze.
Co ma zrobić rodzic w sytuacji, gdy dziecko nie będzie miało możliwości skorzystania z opieki przedszkolnej?
-
Rodzic dziecka, który nie zdecyduje się na opiekę przedszkolną będzie mógł nadal pobierać zasiłek opiekuńczy.
Jakie zajęcia będzie miało moje dziecko w przedszkolu?
-
Zdecyduje o tym dyrektor placówki, mając na względzie wytyczne sanitarne. W czasie pobytu w przedszkolu dziecko będzie przebywać w miarę możliwości w mniejszej grupie, w jednej sali. Dziecko będzie mogło się bawić zabawkami, które można dezynfekować.
-
Nauczyciel zapewni przede wszystkim opiekę, ale może także organizować zabawy, zajęcia dydaktyczne. Dziecko będzie mogło korzystać z przedszkolnego placu zabaw lub boiska, ale pod warunkiem, że dostępne na nim urządzenia będą dezynfekowane. Nie zalecamy, aby dzieci wychodziły na spacery czy wycieczki poza teren placówki.
Czy dzieci w przedszkolu mogą korzystać z płynu dezynfekującego?
-
Nie powinny. Zalecamy, by tego nie robiły z uwagi na potencjalne reakcje uczuleniowe, które mogą się pojawić.
-
Zachęcamy, by przebywające w przedszkolu dzieci regularnie myły ręce wodą z mydłem, szczególnie po przyjściu do placówki, przed jedzeniem, po powrocie ze świeżego powietrza i po skorzystaniu z toalety.
Czy rodzice mogą wchodzić na teren przedszkola?
-
Rodzice mogą wchodzić z dziećmi wyłącznie do przestrzeni wspólnej placówki, z zachowaniem zasady – jeden rodzic z dzieckiem lub w odstępnie od kolejnego rodzica z dzieckiem 2 m. Należy przy tym przestrzegać rygorystycznie wszelkich środków ostrożności, tj. osłona nosa i ust, rękawiczki jednorazowe lub dezynfekcja rąk.
Czy moje dziecko będzie mogło skorzystać ze wsparcia poradni psychologiczno-pedagogicznej?
-
Tak. Od 4 maja br. poradnie wznowiły swoją działalność. Mogą wydawać opinie oraz orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego, zajęć rewalidacyjno-wychowawczych, indywidualnego obowiązkowego rocznego przygotowania przedszkolnego czy indywidualnego nauczania.
-
Ważna informacja dla rodziców. Przedszkole Miejskie w Drawnie
Szanowni Rodzice – w związku z decyzją rządu o możliwości otwarcia przedszkoli od dnia 06 maja po wcześniejszym odpowiednim przygotowaniu placówki do przyjęcia dzieci na zasadach zgodnych z wytycznymi Głównego Inspektora Sanitarnego oraz zaleceniach: aby pierwszeństwo uzyskały te dzieci, których rodzice nie mają możliwości pogodzenia pracy z opieką w domu oraz dzieci pracowników systemu ochrony zdrowia, służb mundurowych, pracowników handlu i przedsiębiorstw produkcyjnych, realizujący zadania związane z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19.
Po przeprowadzonych konsultacjach telefonicznych z rodzicami ustalono:
Decyzją Burmistrza Drawna w porozumieniu z dyrektorem przedszkola, placówka w najbliższych dniach będzie zamknięta. Więcej informacji o możliwości otwarcia przedszkola przedstawimy po ponownej rekrutacji dzieci.
Ustalono termin ponownej konsultacji z rodzicami. Osoby, które są zainteresowane pobytem dziecka w Przedszkolu wypełniają deklarację ( w załączniku) i przesyłają mailem (przedszkoledrawno@wp.pl) do dnia 11.05.do godziny 13.00 lub dostarczają do przedszkola osobiście.
Deklaracja__pobytu_dziecka_w_przedszkolu(1).odt
Dyrektor Przedszkola
Zofia Radziwoń
SZANOWNI RODZICE !!!
INFORMUJEMY - PRZEDSZKOLE MIEJSKIE W DRAWNIE BĘDZIE CZYNNE DLA DZIECI RODZICÓW PRACUJĄCYCH W PÓŹNIEJSZYM TERMINIE.
O CZASIE OTWARCIA PRZEDSZKOLA POWIADOMIMY Z WYPRZEDZENIEM.
PROSIMY ZAINTERESOWANYCH RODZICÓW O KONTAKT Z PRZEDSZKOLEM
DO DNIA 5 MAJA NA NR. TELEFONU 798985332
Dyrektor przedszkola
Z. RADZIWOŃ
Bajka logopedyczna -głoska ,,sz''
Ćwiczenia zademonstrowane w bajce logopedycznej ułatwiają prawidłową artykulację głoski ,,sz'',zachęcam do ćwiczeń.
Katarzyna Pater
Piosenka z serii ,,Logozabawy''
Piosenka z serii ,,Logozabawy'',
Zachęcam Państwa do wspólnej zabawy z dziećmi , która ma na celu ćwiczenie prawidłowej artykulacji oraz koordynacji wzrokowo-ruchowo-słuchowej.
Katarzyna Pater
Informacja dla rodziców na temat zdalnego nauczania
Drodzy Rodzice !!!
Informujemy że z dniem 14 kwietnia nauczyciele przesyłają tematykę i propozycje zajęć z dziećmi indywidualnie na maila rodzica. Rodzice zostali o tym poinformowani przez wychowawcę każdej grupy wiekowej.
Jeżeli macie pytania to prosimy o kontakt telefoniczny zarówno z dyrektorem placówki tel :(798985332), mail ( przedszkoledrawno@wp.pl) , zosia392@tlen.pl lub z nauczycielem . Jesteśmy do Waszej dyspozycji.
Pozdrawiamy Was serdecznie życzymy dużo zdrowia.
...
TYGRYSKI 10.04. piątek
Dzień dobry .Dzisiaj witamy się piosenką ,,Kto lubi śpiewać”
https://www.youtube.com/watch?v=Zg7pCZOtMXo
Kto lubi śpiewać? My, właśnie my!
Kto lubi biegać? My, właśnie my!
Kto lubi skakać? My, właśnie my!
Więc skaczmy wszyscy! Raz, dwa, trzy!
Kto lubi słuchać? My, właśnie my!
Kto lubi tupać? My, właśnie my!
Kto lubi klaskać? My, właśnie my!
Więc klaszczmy wszyscy! Raz, dwa, trzy! Kto lubi tańczyć?
My, właśnie my! Grać na bębenku?
My, właśnie my! Dobrze się bawić?
My, właśnie my! Więc zaczynajmy! Raz, dwa, trzy!
Mamo ,Tato przeczytaj . Już niedługo Święta Wielkanocne. W tym roku przypadają na niedzielę, Tego dnia możecie spodziewać się słodkich upominków od Zajączka Zgodnie z tradycją ozdabiamy na ten czas jajka (gotowane) lub szykujemy wydmuszki. O pokazanie, jak się robi wydmuszkę poproście rodziców (na pewno znają różne sposoby!). Może zrobicie z nich różne
Dzisiaj jeśli mama pozwoli i wam pomoże spróbujecie upiec babkę wielkanocna.
. Pieczemy babkę wielkanocną -wspólne pieczenie to doskonała okazja, by nauczyć dziecko prostych czynności w kuchni, umacniać więzi i budować nowe relacje. Wyrabianie i formowanie ciasta pozwala doskonalić zdolności manualne, ćwiczy nadgarstki i dłonie, niweluje napięcia mięśniowe. Pieczenie to także nauka organizacji i planowania poszczególnych czynności.
Składniki:
· - 4 jajka
· -3/4 szklanki cukru
· -1,5 szklanki mąki (szklanka 250ml)
· -2 łyżeczki proszku do pieczenia
· -8 łyżek wody
· -8 łyżek oleju
· -cukier puder
Przygotowanie: Całe jajka ubijamy z cukrem na pianę-robimy to około 10 minut.
Następnie dodajemy mąkę i proszek do pieczenia.
Całość miksujemy, dodajemy olej oraz wodę-miksujemy.
I ciasto gotowe :-) Formę na babkę smarujemy tłuszczem i wysypujemy bułką tartą. Pieczemy około 20 - 30 minut w temp 180 stopni. Ostudzoną babkę polewamy polewą lub lukrem i dekorujemy według własnego uznania.
„Kwoka i kurczątka” – zabawa ruchowa przy muzyce M. Musorgski „Taniec kurcząt w skorupkach”. Mama / Rodzic to kwoka, dzieci to kurczęta. Podczas gdy gra muzyka, dzieci naśladują sposób poruszania się kurcząt (spacerują, podskakują, machają skrzydełkami, grzebią pazurkami). Na przerwę w muzyce szybko chowają się pod skrzydłami kwoki – podbiegają blisko rodzica. Zabawa jest powtarzana kilka razy. Link do muzyki „Taniec w skorupkach”: https://www.youtube.com/watch?v=e2ziz9Z6G84
Jeśli macie jeszcze troszkę czasu i siły to zróbcie pisanki z wydmuszek :Malujcie farbami ,przyklejajcie wzorki wycięte z serwetek, możecie je dekorować włóczką bibułą. Myślę że każde z was zrobi najpiękniejszą. Dużo rysujcie wycinajcie twórzcie prace przestrzenne. Pochwalcie się. Wyślijcie zdjęcia swoich prac na moją pocztę. Trzymam kciuki. Dziękuję. Życzę w tych wyjątkowych Świętach Wielkanocnych dużo siły ,wytrwałości i wielkiej cierpliwości. Zdrowia i powodzenia.
Wszystkiego dobrego i do szybkiego zobaczenia .
B.Radek
Dzień dobry .Dzisiaj witamy się piosenką ,,Kto lubi śpiewać”
https://www.youtube.com/watch?v=Zg7pCZOtMXo
Kto lubi śpiewać? My, właśnie my!
Kto lubi biegać? My, właśnie my!
Kto lubi skakać? My, właśnie my!
Więc skaczmy wszyscy! Raz, dwa, trzy!
Kto lubi słuchać? My, właśnie my!
Kto lubi tupać? My, właśnie my!
Kto lubi klaskać? My, właśnie my!
Więc klaszczmy wszyscy! Raz, dwa, trzy! Kto lubi tańczyć?
My, właśnie my! Grać na bębenku?
My, właśnie my! Dobrze się bawić?
My, właśnie my! Więc zaczynajmy! Raz, dwa, trzy!
Mamo ,Tato przeczytaj . Już niedługo Święta Wielkanocne. W tym roku przypadają na niedzielę, Tego dnia możecie spodziewać się słodkich upominków od Zajączka Zgodnie z tradycją ozdabiamy na ten czas jajka (gotowane) lub szykujemy wydmuszki. O pokazanie, jak się robi wydmuszkę poproście rodziców (na pewno znają różne sposoby!). Może zrobicie z nich różne
Dzisiaj jeśli mama pozwoli i wam pomoże spróbujecie upiec babkę wielkanocna.
. Pieczemy babkę wielkanocną -wspólne pieczenie to doskonała okazja, by nauczyć dziecko prostych czynności w kuchni, umacniać więzi i budować nowe relacje. Wyrabianie i formowanie ciasta pozwala doskonalić zdolności manualne, ćwiczy nadgarstki i dłonie, niweluje napięcia mięśniowe. Pieczenie to także nauka organizacji i planowania poszczególnych czynności.
Składniki:
· - 4 jajka
· -3/4 szklanki cukru
· -1,5 szklanki mąki (szklanka 250ml)
· -2 łyżeczki proszku do pieczenia
· -8 łyżek wody
· -8 łyżek oleju
· -cukier puder
Przygotowanie: Całe jajka ubijamy z cukrem na pianę-robimy to około 10 minut.
Następnie dodajemy mąkę i proszek do pieczenia.
Całość miksujemy, dodajemy olej oraz wodę-miksujemy.
I ciasto gotowe :-) Formę na babkę smarujemy tłuszczem i wysypujemy bułką tartą. Pieczemy około 20 - 30 minut w temp 180 stopni. Ostudzoną babkę polewamy polewą lub lukrem i dekorujemy według własnego uznania.
„Kwoka i kurczątka” – zabawa ruchowa przy muzyce M. Musorgski „Taniec kurcząt w skorupkach”. Mama / Rodzic to kwoka, dzieci to kurczęta. Podczas gdy gra muzyka, dzieci naśladują sposób poruszania się kurcząt (spacerują, podskakują, machają skrzydełkami, grzebią pazurkami). Na przerwę w muzyce szybko chowają się pod skrzydłami kwoki – podbiegają blisko rodzica. Zabawa jest powtarzana kilka razy. Link do muzyki „Taniec w skorupkach”: https://www.youtube.com/watch?v=e2ziz9Z6G84
Jeśli macie jeszcze troszkę czasu i siły to zróbcie pisanki z wydmuszek :Malujcie farbami ,przyklejajcie wzorki wycięte z serwetek, możecie je dekorować włóczką bibułą. Myślę że każde z was zrobi najpiękniejszą. Dużo rysujcie wycinajcie twórzcie prace przestrzenne. Pochwalcie się. Wyślijcie zdjęcia swoich prac na moją pocztę. Trzymam kciuki. Dziękuję. Życzę w tych wyjątkowych Świętach Wielkanocnych dużo siły ,wytrwałości i wielkiej cierpliwości. Zdrowia i powodzenia.
Wszystkiego dobrego i do szybkiego zobaczenia .
B.Radek
KUBUSIE 10.04 piątek
WIELKANOCNY KOSZYCZEK
Proponuje wykorzystać treść opowiadania.
W przedświąteczny sobotni poranek Ania wstała bardzo wcześnie. Kiedy zeszła na dół czuła w domu dzieje są coś niezwykłego.
– Co mogło dziać się w domu?
Zajrzała do pokoju. Panowała tam niesamowita krzątanina. Domownicy, mama, tata i jej dwaj starsi bracia byli czymś bardzo przejęci i nie zwracali uwagi na małą Anię. Może o mnie zapomnieli pomyślała dziewczynka. Ania patrzyła co robi jej rodzina mama piekła w kuchni pyszne babki i mazurki, jej bracia pomagali tacie w sprzątaniu domu, tylko mała Ania nic nie robiła. Ale gdy zobaczyła ją mama zaprosiła córeczkę do stołu zawołała resztę rodziny i razem zaczęli malować jajka, które mama wcześniej ugotowała. Dziewczynce to zajęcie bardzo się podobało, i chciała malować je przez cały dzień. Ale w pewnym momencie tata ściągnął z szafy koszyk, postawił go na stolei powiedział: najwyższa pora przygotować święconkę. Ania popatrzyła się na tatę ze zdziwieniem i pomyślała co to jest ta święconka. .. a ty jak myślisz, co to jest święconka?
Odpowiadanie na pytania dotyczące tekstu np.,
-
Co robili domownicy?
-
Co to jest święconka?
-
Gdzie się chodzi ze święconką, z kim powinniśmy iść?
-
Jak myślicie do czego się przygotowywali?
„Co wkładamy do wielkanocnego koszyczka?” – poznajemy tradycje związane ze święceniem potraw.
Dzieci wypowiadają się na temat zawartości wielkanocnego koszyczka - święconki (wyjaśnienie pojęcia), zwracanie uwagi na jej estetyczny wygląd. Proponuję przygotować z udziałem dziecka wielkanocny koszyczek.
Zabawa ruchowo – naśladowcza: „Wielkanocne zwierzątka”Rodzic mówi zaklęcie: „Czary – mary obracam się na pięcie, różdżką robię zaklęcie, niech się wokół wszystko zmieni, niech moje dziecko (można wymienić imię dziecka) w ... ( zajączka, kurczaczka, baranka) zamieni”. Dzieci i chętni rodzice po wypowiedzeniu zaklęcia naśladują właściwe ruchy.
Zabawa orientacyjno - porządkowa „Szukanie jajek”
Ukryj w domu kilka czekoladowych jajek (ewentualnie papierowych kulek). Będzie ciekawie jeśli pomożesz dziecku odgadywać, gdzie są schowane z wykorzystaniem zagadek np. W tym miejscu jest zimno i na pewno znajdziesz tam mleko (lodówka),siadasz na nim, kiedy jemy posiłek( krzesło), mieszkają w nim klocki (pojemnik),stoją na nim doniczkowe kwiaty (parapet) itp. Zebrane jajka dziecko liczy. Jeśli są różne, może dodatkowo określić ile znalazło małych, ile dużych lub ile np. czerwonych, ile żółtych itp. Można również zorganizować zawody, kto znajdzie więcej jajek.
Kochani!
Spędźcie ten czas w rodzinnej atmosferze.
Podzielcie się jajkiem i cieszcie, że możecie być razem.
Życzę Wam wszystkim zdrowych, spokojnych
i bardzo, bardzo radosnych Świąt Wielkanocnych ;)
a wszystkim dzieciom zwłaszcza - mokrego dyngusa.
Katarzyna Góralczyk
-
PIĄTEK 10.04.2020 r. BIEDRONKI
Zapraszam na kolejny dzień zdalnej nauki moich milusińskich! Mam nadzieję, że o tej porze jesteście po śniadanku. Na początek wysyłam wesołą Gimnastykę Fruzi 🙂
Teraz uważnie posłuchajcie wiersza „Pisanki” Doroty Gellner
Patrzcie, ile na stole leży pisanek! Każda ma oczy malowane, naklejane.
Każda ma uśmiech kolorowy i leży na stole grzecznie,
by się nie potłuc przypadkiem w dzień świąteczny.
Ale pamiętajcie!
Pisanki, nie są do jedzenia! Z pisanek się wyklują Świąteczne życzenia.
Po wysłuchaniu wiersza odpowiedzcie rodzicom na pytania dotyczące jego treści:
- O czym opowiadał wiersz?
- Bez czego nie ma Wielkanocy?
- Jak powstają pisanki?
Poznajcie różne rodzaje pisanek:
kraszanki - powstają przez gotowanie jajka w wywarze barwnym, dawniej uzyskiwanym wyłącznie ze składników naturalnych,
drapanki - powstają przez drapanie ostrym narzędziem zewnętrznej barwionej powłoki jajka,
oklejanki - (naklejanki) są przyozdobione sitowiem, płatkami bzu, skrawkami kolorowego, błyszczącego papieru, tkaniny, również nicią lub włóczką wełnianą itp.,
pisanki - mają różnobarwne desenie. Powstają przez rysowanie (dawniej: pisanie) na skorupce gorącym roztopionym woskiem, a następnie zanurzenie jajka w barwniku. Jako narzędzi do pisania używano szpilek, igieł, kozików, szydeł, słomek i drewienek,
ażurki - pisanki ażurowe – są wykonywane z wydmuszek jaj kurzych, kaczych, gęsich i strusich. Technika polega na nawiercaniu w skorupce otworów przy pomocy wiertarki i malutkiego wiertła, mini szlifierki, piaskarki, turbiny dentystycznej, frezarki CNC. Wydmuszka z nawierconymi wzorami jest malowana najczęściej farbą akrylową.
Obejrzyjcie ilustracje pisanek. Określcie ich kolor i sposób w jaki zostały wykonane.
Na podstawie poniższych ilustracji dowiecie się jak wykonać kraszanki w domu. Może spróbujecie razem z rodzicami zrobić takie piękne kraszanki?:)
3._Ilustracje_Jak_powstaja_kraszanki.odt
Powtórzcie kilka razy wyraz ,, Śmigus – dyngus” z czym on się Wam kojarzy????? Może ktoś pamięta z poprzedniego roku???? A więc Kochani przypomnimy sobie!!
W tradycji ludowej drugi dzień Świąt Wielkiej Nocy jest zwany lanym poniedziałkiem lub śmigusem-dyngusem. To dzień radości i psot. Obyczaj lania wodą ma w Polsce długą tradycję. Tak bywało zarówno na wsi jak i w mieście. Z tym, że na wsiach dziewczęta były przeważnie chwytane i oblewane pod studnią, a nawet wrzucane do sadzawki czy rzeczki. W lany poniedziałek młodzież i nie tylko, polewa się wodą mającą dać zdrowie i pomyślność. Obejrzyjcie fotografie jak to wyglądało dawniej:
3._Lany_poniedzialek_-_fotografie.odt
Posłuchajcie też wierszyka o ,,Śmigusie- dyngusie” i piosenki
,,Dyngus” – Władysław Broniewski
Śmigus! Dyngus! Na uciechę
z kubła wodę lej ze śmiechem!
Jak nie kubła, to ze dzbana!
Śmigus, dyngus dziś od rana!
Staropolski to obyczaj,
żebyś wiedział i nie krzyczał,
gdy w Wielkanoc, w drugie święto,
będziesz kurtkę miał zmokniętą.
https://www.youtube.com/watch?v=kRWYnZ8dGzA
Wykonajcie zadania w cz. 4 str.17
Proponuję jeszcze raz wesołą Gimnastykę Fruzi 🙂
Na koniec możecie wykonać pracę plastyczną pt. „Kurczaczek wielkanocny” Poniżej zamieszczam proponowaną pracę, aczkolwiek Biedronki liczę na Waszą kreatywność!
Potrzebujemy:
– wyciętą kartkę w kształcie koła,
– żółtą bibułę/ kartkę,
– czerwoną i czarną kartkę,
– klej,
– nożyczki
Najpierw wycinamy koło oraz rwiemy bibułę na drobne kawałki i ją przyklejamy na nasze wycięte wcześniej koło. Wycinamy czerwone paski i składamy w harmonijkę i przyklejamy. Następnie wycinamy skrzydełka oraz oczy i przyklejamy.
praca_plastyczna_(1).odt
A teraz coś na mały relaks ,,Wielkanocna przygoda”
Kochane Dzieci, Drodzy Rodzice
Niech Wielkanoc napełni Wasze serca otuchą,miłością i spokojem.Radosnego, wiosennego nastrojupodczas dzielenia się posiłkiem przy wspólnym stole,w gronie tylko najbliżej rodziny.Niech te Święta przepełnią Was wiarą, że wszystko będzie dobrze.Smacznego jajka oraz mokrego Śmigusa dyngusa.Wesołego Alleluja!
Pozdrawiam i życzę dużo zdrówka. A dzieci proszę, by w ten przedświąteczny czas pomagały Rodzicom w codziennych obowiązkach, no i ma się rozumieć w przygotowaniach do Świąt.
Pani Beata
Archiwum Aktualności
- Kwiecień 2025
- Marzec 2025
- Luty 2025
- Styczeń 2025
- Grudzień 2024
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Sierpień 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Sierpień 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Marzec 2023
- Wszystkie
Godziny dzwonków
Sobota 05.04.2025Galeria zdjęć
brak danychLiczba wizyt
liczba odwiedzin: 8275